+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kabûl etmek, inanmak, doğrulamak kelime anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kabûl etmek, inanmak, doğrulamak kelime anlamı
  TASDÎK hakkında açıklama


  Kabûl etmek, inanmak, doğrulamak.
  Îmân; Peygamber efendimizin Allahü teâlâdan getirdiklerinin hepsini kalb ile tasdîk, dil ile ikrâr etmek, söylemektir. (İmâm-ı a'zam)
  Haram işlememek ve bütün ahkâm-ı İslâmiyyeyi (İslâmiyet'in hükümlerini) yerine getirmek, çok kolaydır. Kalbi bozuk olana güç gelir. Evet, birçok işler vardır ki, sağlam insanlara kolaydır. Hastalara ise güçtür. Kalbin bozuk olması, şerîate (İslâmiyet 'e) tamam inanmaması demektir. Bu gibi insanlar inandım dese de, hakîkî tasdîk değildir. Laf ile tasdîktir. Kalbde hakîkî tasdîkin, doğru îmânın bulunmasına bir alâmet, İslâmiyet'e uymak, emirleri yaparken kolaylık duymaktır. (İmâm-ı Rabbânî)
  Bu dünyâ nîmetleri geçici ve aldatıcıdır. Bugün senin ise, yarın başkasınındır. Âhirette ele girecekler ise sonsuzdur ve dünyâda iken kazanılır. Bu birkaç günlük hayat, eğer dünyâ ve âhiretin en kıymetli insanı olan, Muhammed aleyhisselâma tâbi olara k geçirilirse, ebedî seâdet, kurtuluş umulur. Yoksa O'nu tasdîk edip, tâbi olmadıkça, her şey boşunadır. O'na uymadıkça her yapılan hayr, iyilik, burada kalır, âhirette ele birşey geçmez. (S. Abdülhakîm Arvâsî)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kabul etmek inanmak anlamına gelir tasdik. peygamber efendimiz allahın emirlerini kalpten tasdik ederdi. o yüzden ya peygamber efendimiz alemlere rahmet olarak geldi. o müminlerinin kendisi nasıl allaha canı gönülden tasdik ediyorsa onlarında öyle olmaları için uğraşırdı.
+ Yorum Gönder


kalpden doyrulamak