+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İstibrâ nasıl olur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İstibrâ nasıl olur?
  İstibrâ hakkında açıklama hakkında bilgi

  Cevap:
  Abdest boz*duktan sonra idrarın tamamen kesildiğini anlamak için bir süre bekleme*yi ve bu amaçla bazı davranışlarda bu*lunmayı ifade eden kelimeye fıkıh dilinde istibrâ denilir. Buna göre tuvaletten çıktıktan hemen sonra abdest almamalı, bir müddet beklemeli, sızıntının kesildiğine kanaat getirinceye kadar istibrâya devam edilmelidir. Çünkü abdest aldıktan sonra idrar sızması halinde abdest bozulur. Bu durum, kadınlardan çok erkekleri ilgilendirdiği için erkeklerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

  İstibrânın ne kadar ve ne şekilde yapılacağı her insanın yaratılışına göre farklılık gösterir. Fıkıh kitaplarında istibrâ için yapılan öksürme, yürüme, yatma gibi tavsiyelerin dinî bir mahiyeti olmayıp her kişi ken*di açısından en uygun usulü uygulama*lı, temizliği sağlamadan abdeste başlamamalıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Abdest bozarken idrarın artık kesildiğini kanaat getirmek için bir süre tuvalette oturmaya istibra denir. eğer namaz kılıyorsanız tuvalletten çıkar çıkmaz abdest almayın çünkü akıntı olabilir buda abdestinizi bozar. bunun için tuvalletden çıkınca bir müddet bekledikten sonra abdest alın.
+ Yorum Gönder