+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Bir abdestle en fazla kaç vakit namaz kılınabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bir abdestle en fazla kaç vakit namaz kılınabilir
  Bir kez alınan abdestle kaç vakit namaz kılınır hakkında bilgi

  Bizler abdest alırken kılacağımız namazın ismini söyleyerek niyet getiririz. Fakat eğer abdesti bozacak bir şey yapmadıysanız bu abdest diğer namazlar içinde geçerli olur.

  Cevap:
  Abdest, namazın ön şartıdır. Abdest bozulmadığı müddetçe onunla kılınacak namaz konusunda herhangi bir sayı sınırlaması yoktur. Kılabildiğiniz kadar kılabilirsiniz. Bununla ilgili bir hadis şöyledir:

  Süleyman b. Büreyde’nin babasından rivayet ettiğine göre o şöyle demiştir: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem fetih günü bütün namazları bir abdestle kılmış ve mestlerinin üzerine mesh etmiş. Ömer kendilerine: “Vallahi sen bugün şimdiye kadar yapmadığın bir şeyi yap*tın” demiş. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem de cevaben: “Ben bunu kasten yaptım ya Ömer.” buyurmuşlardır. (Müslim, Taharet, 86 (277).

  Peygamberimizin “ben bunu kasten yaptım” buyurması, bozulmadığı sürece bir abdestle birden fazla namazın kılınmasının caiz olduğunu göstermek içindir.

  Buhari’de de hem Peygamberimizin hem de Ashab-ı kiramın abdestleri bozulmadığı sürece aynı abdestle birkaç vakit namazı kıldıkları bilgisi yer almaktadır. (Bkz: Buhari, Vudû, 54)
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Aslında abdest aldığınız zaman kılacağınız namazın ismini söyleyerek alırız. Ama eğer abdest bozacak bir şey yapmadıysanız bu diğer namazları da kılabiliriz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Biz müslümanlar namaz kılarken hangi öğünün namazını kılacağımızı belirterek kılarız. ancak abdest alırken böyle bir şey yapmayız. bu yüzden abdestinizi bozacak hiç bir şey yapmadıysanız birden fazla öğünün namazını kılabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


bir abdestle kaç vakit namaz kılınır