+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Namazda gülmek hem namazı hem de abdesti mi bozuyor? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Namazda gülmek hem namazı hem de abdesti mi bozuyor?

  Namazda gülme konusunda bilgi

  Cevap:
  Namazda gülmek, dört mezhebe göre de namazı bozarken sadece Hanefilere göre namazla birlikte abdesti de bozar. Hanefilerin bu konuda delil getirdikleri hadisler, hadis âlimleri tarafından sahih görülmemiştir. Dolayısıyla kahkaha ile gülen kişinin namazda da namazın dışında da abdesti bozulmaz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “… Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolundan gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin…” (Maide 5/6)

  Bu ayete göre abdesti bozan şeyler –tuvalet dışında olsa da- tuvalette olan şeylerdir. Bunlar yellenme, büyük abdest ve küçük abdestten ibarettir. Namazda gülmek bunlardan biri değildir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Namaz kılarken namazla ilgili olmayan üç hareket yaparsanız namazınız bozulur. Fakat namaz esnasında komik bir durum olduğu zaman kahkaha atıp etrafınızdakilerin duymasına sebep oluyorsanız namaz ve abdestiniz bozulur. Sadece tebessüm ediyorsanız bu namazın bozulmasını sağlamaz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bizler namaz kılarken namaz esnasında gülersek namazımız bozulur. bu dört mezhep içinde geçerlidir. ancak hanefililer de gülmek namazı bozmakla birlikte abdesti de bozan bir unsur oluyor.
+ Yorum Gönder