+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Annemi boşayıp başkasıyla evlenen babama karşı görevlerim nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Annemi boşayıp başkasıyla evlenen babama karşı görevlerim nelerdir?
  Annemi boşayıp başkasıyla evlenen babama karşı ne yapmalıyım kısaca
  Anneniz babanızdan boşandığı için artık babanıza yanı eski kocasına karşı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Siz ise hala babanızın oğlusunuz, onun diğer oğlu da sizin baba bir kardeşinizdir. Babanız din düşmanı da olsa onunla ilişkiyi kesmeniz günahtır. Kendilerini sevin veya sevmeyin bir evlat ve kardeş olarak babanızın ve kardeşinizin muhtaç olmaları halinde nafakalarını karşılamakla yükümlüsünüz. Bu durum, babanızın kalbinin ısındırılması açısından da önemlidir.

  Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

  “Annen ve baban seni, körü körüne bana ortak koşman için zorlarlarsa onlara itaat etme; ama dünya işlerinde onlarla güzel geçin. Bana yönelen kimsenin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz banadır. O zaman yaptıklarınızı size bildiririm.” (Lokman, 31/15)

  “Adını anarak birbirinizden bir şeyler istediğiniz Allah’a karşı gelmekten sakının ve akrabalık bağlarına saygı gösterin.” (Nisa, 4/1)

  “Allah’a kulluk edin, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabalara, yetimlere, düşkünlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip öğünenleri elbette sevmez.” (Nisa, 4/36).

  “Akrabalarına, düşküne ve yolcuya hakkını ver; ama elindekileri de tamamıyla savurma.” (İsra, 17/26).
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Annemi boşayıp başkasıyla evlenen babama karşı nasıl davranmalıyım sorusunun cevabı kesinlikle iyi davranmak olacaktır babanız eğer sizin din düşmanınız bile olsa kesinlikle ona karşı kin besleme meniz gerekmektedir ve evlatlık görevlerinizi yerine getirmeniz gerekmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Anneniz babanızdan boşandığı an babanıza karşı olan tüm sorumlulukları sona ermiştir. ancak siz hala babanızın oğlusunuz. onunla bağlarınızı kesemezsiniz. bu allahu teala katında günahtır. babanız kötü olsa ve dini bıraksa bile.
+ Yorum Gönder