+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Akraba mahremiyetlerinde nelere dikkat etmek gerekir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Akraba mahremiyetlerinde nelere dikkat etmek gerekir?


  Akraba mahremiyetlerinde dikkat edilmesi gerekenler kısaca
  Cevap:
  Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem, bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

  “Sizleri (beraberinde mahremi bulunmayan) kadınların yanlarına girmekten men ederim.” Bunun üzerine Ensâr’dan bir adam: Ya Resulellah! (Kocanın babaları ve oğullarından başka diğer) erkek akrabalarına ne dersin? diye sordu. Resûlullah: “Onlarla halvet (baş başa kalmak) ölümdür” buyurdu.” (Buhari, Nikâh, 112; Müslim, Selam, 8 (2171))

  Hadisin Arapça metninde geçen “Hamv” kelimesi, kocanın erkek akrabasına denir. Kayınbirader ve kocanın amcasının oğlu vs. gibi.

  Başka bir hadis-i şerif de şöyledir:

  “Bundan sonra hiç bir erkek yalnız başına bulunan bir kadının yanına girmesin, yanında bir iki kişi olursa girebilir.” (Müslim, Selam 8 (2173).

  Bu iki hadis-i şerifi birlikte değerlendirecek olursak bir erkeğin, bir odada tek başına olan bir kadının yanına girmesinin yasaklandığını görürüz. Kocanın erkek akrabasıyla bir yerde baş başa kalmanın daha tehlikeli ve fitneye sebep olması sebebiyle Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, “Hamv, yani kadının tek başına kocasının erkek akrabasından biriyle kalması ölümdür.” diye buyurmuştur. Kadın, örtüsü içerisinde olduğu halde, açık bir yerde veya bir üçüncü şahsın da bulunduğu bir yerde yakın akrabalarıyla beraber bulunabilir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Akraba mahremiyetlerin de dikkat edilmesi gereken üzerine peygamber efendimiz bir çok şey söylemiştir erkeklerin kendi soylarından gelen kadınlar ile evlenmeyi yasaklamak gibi bu konu da gereken bir çok şey söylemiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akraba olsun yada olmasın kocası dışında hiçbir erkek yanlız olan bir kadının yanına gidemez bu büyük bir günahtır. peygamber efendimiz bir hadisinde ; sizleri beraberinde mahremi bulunmayan kadınların yanına girmekten men ederim. buyurmuştur.
+ Yorum Gönder