+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Bir koca, karısını anne ve babasına gitmekten engelleyebilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bir koca, karısını anne ve babasına gitmekten engelleyebilir mi?
  Bir Koca Karısını engelleyebilir mi?

  Bir koca, karısını anne ve babasına yollamazsa ne olur  Cevap:
  Akrabalık ilişkilerini devam ettirmek, Allah’ın emridir. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

  “Adını anarak birbirinizden bir şeyler istediğiniz Allah’a karşı gelmekten sakının ve akrabalık bağlarına saygı gösterin.” (Nisa, 4/1)

  “Allah’a kulluk edin, O’na hiç bir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabalara, yetimlere, düşkünlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip öğünenleri elbette sevmez. “ (Nisa, 4/36).

  “Akrabalarına, düşküne ve yolcuya hakkını ver, elindekileri de saçıp savurma.” (İsra, 17/26).

  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de, “Kimlere iyilik edeyim ya Resulallah!” diye soran bir sahâbîye, “Annene, babana, kız kardeşine, erkek kardeşine ve bunları takip eden akrabalarına iyilik etmek senin görevindir” şeklinde cevap vermiştir. (Buhârî, Edeb, 25).

  Bir başka hadislerinde ise şöyle buyurmuştur:

  “Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse akrabasına iyilik etsin. Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun!” (Buhârî, Edeb 85; Müslim, Îmân 74, 75. )

  Konuyla ilgili olarak fıkıh kitaplarında geçen hüküm ise şöyledir:

  “Koca, karısının anne-babasını gece yatmamak üzere haftadan haftaya gelmekten ve gelemedikleri taktirde karısını cuma günlerinde onları veya evvelki kocasından olan çocuklarını gidip ziyaret etmekten men edemez. Çünkü ziyaret etmemek, akrabalık bağlarının kopmasına neden olacağından caiz değildir.” (Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuk-ı İslamiye Ve Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu, c: 2; s: 165, 562. paragraf)

  Yukarıdaki paragrafta geçen “Cuma günlerinde” ifadesi, en azından haftada bir gün bu ziyaretin yapılması gerektiğini gösteren bir ifade olarak anlaşılmalıdır. Yoksa ille de Cuma günü olması şart değildir. Allah’ın verdiği bu hakkı, kimsenin engelleme yetkisi yoktur.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  bir koca karısını elbette engelleye bilir çünkü bir çok ayet ve hadiste şöyle buyurmaktadır kadın evlendikten sonra tek yakını kocasıdır ama eğer koca böyle bir şey yaparsa doğru bir davranışta bulunmuş olmaz.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  bir koca karısını anne ve babasına gitmesine engel olabilir. çünkü ikisininde birbirinin üstünn de kul hakkı vardır.ama izin verirse daha iyidir
+ Yorum Gönder