+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Allah, anne-babanın hataları yüzünden evlatlara ceza verir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Allah, anne-babanın hataları yüzünden evlatlara ceza verir mi?
  Allah, anne-babanın hataları yüzünden evlatları cezalandırır mı


  Anne ve babanın hataları yüzünden çocukları elbette cezalandırılmaz sonuçta her insanın bir iradesi var hiç kimse başkasının günahını, cezasını çekmez. Her koyun kendi bacağından asılır.

  Cevap:
  Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Buna göre Allah’ın yasakladığı bir eylemi işleyen kişi, günah kazanır ve bu günahı bir başkasını bağlamaz. Yani hiç kimse başkasının hatasından ve günahından sorumlu değildir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Yoksa o Mûsâ’nın ve o çok vefalı İbrâhim’in sahifelerinde bulunan şu kesin gerçekler hakkında bilgi edinmedi mi ki: Hiçbir kimse başkasının günah yükünü çekemez. İnsan, emek ve gayretinin neticesinden başka şey elde edemez. Bu gayretinin semeresi de ileride ortaya çıkacaktır. Emeğinin karşılığı kendisine tam tamına ödenecektir. Elbette son durak, Rabbinin huzuru olacaktır. O’dur güldüren ve ağlatan; O’dur öldüren ve yaşatan.” (Necm, 53/36-44)

  “Kim yola gelirse kendi yararına gelir, kim de yoldan çıkarsa kendi zararına çıkar. Kimse kimsenin yükünü çekmez. Biz elçi göndermeden azap etmeyiz.” (İsrâ, 17/15)

  Dolayısıyla anne ve babanızın hatalarından siz sorumlu olmazsınız. Fakat elinizden geldiğince onları güzellikle uyarmalı ve mümkün mertebe hatalarını engellemeye çalışmalısınız. Gücünüzün yetmediğinden ise sorumlu tutulmayacaksınız. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

  “Allah, kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez…” (Bakara, 2/286) 2. Emine
  Devamlı Üye

  Her insan kendi ektiğini biçer. Kişi başkasının yaptığından sorumlu değildir. Fakat onlara yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Onların kötü olması sizi de kötü olmaya çağırmaz annem ve babam kötü diyerek siz de aynı yolu izlemeyin. Mümkün oldukça yardımcı olmaya gayret gösterin.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  herkes kendi cezasını kendisi çeker. anne babanın hatasını yine anne baba çeker. evlatlar çekmez. bu haksızlık olur.
+ Yorum Gönder