+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İslam hukuku alışverişte kâr haddi belirlemiş midir? Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Asel
    Bayan Üye

    İslam hukuku alışverişte kâr haddi belirlemiş midir?








    İslam hukuku alışverişte kâr haddi belirledi mi?

    İslam Hukuku alışverişte kâr haddi tespit etmemiştir. Piyasa, dış müdahalelerden uzak bir şekilde serbestçe oluşur ve mal piyasa fiyatına göre satılır. Kâr oranının çok veya az olması önemli değildir. Satıcı, malını fahiş fiyatla satamaz. Fahiş fiyat, piyasa fiyatının üstüne çıkan fiyattır. Fahiş fiyat, belli bir orana çıkınca, aldatılan taraf, satışı bozabilir. Sorunuzda geçen oranlar, Mecelle’nin 165. maddesinde belirlenmiş olan fahiş aldatma (gabn-ı fahiş) ile ilgili oranlardır. Mesela bir kişi piyasa değeri 100 lira olan bir malı 105 liraya satın alır ve sonra aldatıldığını anlarsa malı geri verip parasını alabilir. Yani bu kişinin alış-verişi bozma hakkı vardır.

    Aldatılma sırf müşteri için değil, satıcı için de söz konusudur. Mesela zamanımızda sık sık fiyatlar yükselmektedir. Piyasada bir malın fiyatı yükseldiği halde bundan haberi olmadan malını piyasa fiyatının altında bir fiyatla satan bir satıcı, daha sonra aldatıldığını iddia ederse bakılır, eğer malını piyasa fiyatının %5 noksanına satmışsa yaptığı satışı bozabilir. Mecelle’ye göre ticaret mallarında %5 olan aldatılma oranı, hayvan satışlarında % 10, taşınmaz mal satışlarında da %20′dir.








  2. Nesrin
    Devamlı Üye





    İslam hukuku alış verişte kar haddi belirlememiştir. ancak dinimizde bir malın satışından bilerek gereğinden fazla kar edilmesi uygun değildir. ancak alıcının bu alış verişte rızası olursa uygun olur.




+ Yorum Gönder