+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Yıllar önce altınla borçlanan kişi günümüzde ödemeyi nasıl yapmalıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yıllar önce altınla borçlanan kişi günümüzde ödemeyi nasıl yapmalıdır?
  Önceden altın borcu olan sonradan ne yapmalıdır?

  İki çeşit para vardır: Mal para ve itibari para.

  Altın ve gümüş mal paradır. Yani onların paralık özelliği, değeri, onların özünden, yapısından, maddi niteliğinden kaynaklanır; değerleri gramına göre belirlenir.

  Günümüzdeki yaygın kâğıt paralar ise itibari paradır. Onların değeri, sahip oldukları malın (kâğıdın) özelliğinden değil, onları piyasaya süren otoritenin ona yazdığı rakam (aynı ebattaki bir kâğıt paranın 10 TL, diğer bir kâğıt paranın 100 TL değerinde olması gibi) ve ülkenin ekonomik gücünden (yani temsil ettikleri mal ve hizmetlerden) kaynaklanır.

  Dolayısıyla mallar borç olarak alındığında veya mallara dayalı olarak borçlanıldığında, o malların fiyatları değişse dahi gene o mallar aynı miktarla ödenmek zorundadır. Fakat itibari paraların değeri, temsil ettikleri mallara orantılı olduğundan onların değerleri de dayandıkları mallara göre hesaplanmalıdır.

  Bu sebeple uzun süreli ödenmeyen borçlarda enflasyon farkının dikkate alınması tavsiye edilmektedir. Ama borçlanma altınla olmuşsa ödeme de aynı miktarda altınla olmalıdır. Mesela 100 gr. altın alınmışsa -değeri artsın veya azalsın- ödeme yine 100 gr altın olmak durumundadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İki çeşit para vardır bu mal para ve idari para. altın ,gümüş mal paradır, normal ticarette kullandığımız kağıtlara da idari paradır. eğer mal para şeklinde borç aldıysanız kaç gram aldıysanız o kadar gram vermek zorundasınız.
+ Yorum Gönder