+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Güneş enerjisi ile ısıtılan su ile abdest Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş enerjisi ile ısıtılan su ile abdest

  Güneş enerjisi ile ısıtılan suyla abdest alınır mı?


  Demir, tunç ve bakır gibi madeni kaplarda ve sıcak memleketlerde güneş enerjisiyle ısıtılan suyla abdest almak ve gusletmek mekruhtur. Çünkü Hz. Aişe bir gün Hz. Peygamber(sav) için güneşte su ısıttı. Bunun üzerine Peygamber(sav): "Ey Humeyra (Hz.Aişe'nin lakabıdır) öyle yapma. Çünkü o alaca hastalığına sebebiyet verir" buyurdu.

  su ile abdest.jpg

  Fıkıh alimleri bu hususta şöyle diyorlar. Madeni bir kapta sıcak bir memlekette güneş enerjisiyle su ıstılırsa güneşin etkisiyle o kaptan küçükce parçalar kopup suya karışır, kullanıldığı zaman vücutta mesameleri çağaltır ve vücut hava alamaz bir hale gelir. Böylece vücudun her tarafında dolaşan kan kirlenip bozulur ve hastalık meydana gelir. Fakat su altın, gümüş, ağaç, cam ve topraktan yapılmış çanak gibi kaplarda veya göl ve havuzda veyahut sıcak olmayan bir memlekette güneş enerjisiyle ısıtılırsa onu abdest ve gusülde kullanmakta bir sakınca olmadığı gibi madeni kaplarda ve sıcak memleketlerde güneşte ısıtılan suyun abdest ve gusülde değil, çamaşır yıkamak gibi şeylerde kullanılmasında da beis yoktur. Güneş enerjisiyle ısıtılan suyun, içinde bulunduğu kabın kapalı veya açık olması arasında fark yoktur. Her ikisi de mekruhtur. Yalnız kabın ağzı açık olursa keraheti daha şiddetlidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Güneş enerjisiyle ısıtılan suyla gusül ve abdest alınması mekruhtur. hatta bir gün peygamber efendimize güneşte su ısıtmışlar. peygamber efedimiz böyle yapılmaması gerektiği çünkü o suyun vücutta dolaşan kanı kirlettiği ve hastalıklara sebep olduğunu söylemiştir.
+ Yorum Gönder