+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İslam dininde sigara ve alkol Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İslam dininde sigara ve alkol


  Sigara ve alkolün dinimizdeki yeri


  İslam, her tür zararlı maddeyi ve davranışı yasakladığı gibi, bireysel ve toplumsal açıdan birçok zararı olan alkollü içkileri de yasaklamıştır. Bu yasak Kuran, hadis, icma ve kıyas ile sabittir; alkollü içkinin veya birazının İslam'da yasak olmadığını söyleyen hiçbir alim yoktur. Tam tersine "Çoğu sarhoş edici olanın azı da haramdır." hadisi gereği, tüm alimler , alkollü içkilerin haram olduğunda ittifak halindedir.


  İslam dininde sigara ve alkol1.jpg
  Öte yandan bazıları "Alkolde de bazı yararlar vardır, az içmek kalbe faydalıdır!" gibi söylemlerle karşı iddialarda bulunmaktadırlar, fakat bunlar boş iddialardır. Bazı şeylerin biraz faydaları bulunabilse bile zararları daha çoktur ve bu yüzden yasaklanırlar. Zaten , Kuran'da da içki ve kumarda bazı menfaatler bulunsa bile zararının daha çok olduğu belirtilir. Alkolün soğuk ülkelerde faydalı olduğu iddiası da doğru değildir, tam tersine vücut ısısının daha çabuk düşmesine sebep olarak donmayı hızlandırır.

  Ayrıca alkol en başta sağlık için zararlıdır, vücut için yabancı bir madde ve zehirdir. Birçok aile sorunlarının, trafik kazalarının, kavgaların, ölüm ve yaralanmaların sebebidir.

  Bilindiği üzere, alkol sadece dini açıdan değil, , trafik açısından da zararlıdır. Aklı, dikkati ve kontrolü dağıtması gibi sebepler yüzünden trafikte alkollü araç kullanmak yasaktır. Seçim günleri de alkol alımı ve satımı yasaktır. Demek ki alkol zararlı, tehlikeli ve uzak durulması gereken bir maddedir.

  Öte yandan insanın içebileceği helal olan sayısız rızık varken, haram olan alkole yönelmesi yanlıştır; alkol akli, tıbbi, dini ve dünyevi açıdan çok büyük zararları olan bir maddedir. Diğer tüm zararlı alışkanlıklar (uyuşturucu, sigara vb) gibi uzak durulmalıdır.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  İnsanı sarhoş eden yani kendinden geçiren her madde dinimizde yasaktır. Çünkü kişi hem kendine hemde çevresindeki diğer insanlara zarar verir. Sigara ile ilgili herhangi bir bilgi yoktu fakat sigarada insan sağlığına zarar verdiği için kullanılmaması gerek çünkü insanın kendi kendine bilerek zarar vermesi caiz değildir.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  islam dininde alkol kullanmak günhtır. çünkü sarhoşluk veriyor. sigara kullanmak ise hem sağlık hemde maddi açıdan kişiye zarar veriyor.
+ Yorum Gönder


sigara ve alkol,  islamın yasakladığı davranışlar,  islam dinine göre kötü alışkanlıklar,  dinimizin yasakladığı davranışlar,  alkol ve sigara,  sigara ve alkolün zararları