+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Namaz Kılmadan önce Ve Kuran Okumadan önce Neden Abdest Alınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Namaz Kılmadan önce Ve Kuran Okumadan önce Neden Abdest Alınır
  Namaz kılmadan önce ve Kuran okumadan önce neden abdest alınır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  Kuran’da, namaz kılmadan önce abdest alınmasını gerekir hakkında bilgi

  Ey iman sahipleri! Namaza duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.”

  Maide Suresi, 6. ayet

  Şayet gerekseydi Kuran okumadan önce de abdest alınması gerektiği de ifade edilirdi. Kuran okumadan önce şeytan’dan Allah’a sığınılması gerektiği de söylenir:

  “Kur’an’ı okuduğun zaman, o kovulup taşlanmış şeytandan Allah’a sığın!”

  Nahl Suresi, 98. ayet

  Gördüğümüz gibi Allah kelime sıkıntısı çekmez, gereken her detayı Kuran’da verir. Zaten Allah kitabını ayrıntılı kıldığını kitabında belirtmektedir:

  “Allah size Kitap`ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah`ın dışında bir hakem mi arayayım?”

  Enam Suresi, 114. ayet

  Bu yüzden Kuran okumak için abdestin gerekli olduğu gibi bir ayet olmadığı sürece böyle bir iddiada bulunamayız. Abdest, Kuran için değil sadece namaz kılmak için bir zorunluluktur. Bununla beraber isteyen abdest alabilir. Yeter ki bunu dini bir gereklilik olarak sunmasın.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Namaz kılmadan önce ve kuran okumadan önce abdest alırız. çünkü namaz kılarken allahın huzuruna çıkarız ve orada temiz olmalıyız, kuranı kerimde allah tarafından peygamberimize indirilen kutsal olduğu için abdest alınır.
 4. Ziyaretçi
  Namazın dışındaki şartlardan biri olan temizlik kısmında abded almak vardîr

+ Yorum Gönder


namazdan önce neden abdest alınır