+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Dinlere Inanmayip Sadece Yaradana Inananlara Ne Denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dinlere Inanmayip Sadece Yaradana Inananlara Ne Denir
  dinlere inanmayip sadece yaradana inananlara ne denir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Deizm nedir ?

  Tüm dinleri rededen ancak tanrının varlığına inanan inanç şeklidir. Dinler rededildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, cennet ve cehennem, melek, şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur. Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan tanrıya inanılır. Bu tek inancın kaynağı, dolaysız yoldan algılarımızla doğaya ve insanın yapısına duyulan hayranlık ve bunları bir yaratan (tanrı) olması gerektiğine olan inançtır.

  Deizmde ibadetlerin ve dinsel ritüellerin olmamasından dolayı ateistler ile deistler arasında günlük hayatta, pratik anlamda bir farklılık yoktur.

  Deizm, evrim teorisine karşı değildir. Deizme göre insan, tanrının oluşturduğu kurallar çerçevesinde, daha ilkel canlıların evrimleşmesi sonucu oluşmuş olabilir. Bir tanrıya inanmak, o tanrının, insanı aşama geçirmeksizin bir anda yarattığı fikrine de inanmayı gerektirmez. Semavi dinlerde yani Musevilik, Hıristiyanlık, İslam gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır. Bu inanış deizmde yoktur

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dinlere inanmayıp sadece allaha inanlar deizm düşüncesine mensupturlar. allahı inkar eden akıma da ateizm denir. islam dini varken neden böyle saçma akımlara inanılır anlamıyorum.
 4. Ziyaretçi
  Deizm bilmiyorum. Ama sadece allaha inanmak kitaplarina inanmamak degildir. Allah a inanmak ve onun peygamberlerinin gelip gittigine ve onlarla artik hic bir baglantimizin olmadigina sadece kuran an oda son kitap oldugu icin. Ona inanmak nedir acaba?

+ Yorum Gönder


sadece allaha inananlara ne denir,  sadece yaradana inanmak,  sadece allah a inananlara ,  yaradana inanmak,  allaha inananlara ne denir,  sadece allah a inananlara ne denir