+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette Ayın önemi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette Ayın önemi Hakkında Bilgi
  islamiyette ayın önemi hakkında bilgi kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Islamiyette Ayın Önemi ile ilgili kısaca yazı


  Ay; güneşin ışığını insanların dünyası olan yeryüzüne yansıtmakta ve yerküresinin bir yörüngesi olarak hareket etmektedir.
  Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselam bir bakıma vahiy güneşinden akseden ilahî mesaj ışıklarını insanlık camiasına yansıtan bir ay mesabesindedir. Hakikatin güneşine aşık olan İslam aleminin “Ay” sembolüne karşı gösterdiği ilgi dikkate değerdir. Çünkü, vahyin hakikatinden faydalanmak için risalet ayına ihtiyaçları vardır.

  İmam Rabbanî vahyin ışığına ihtiyaç duymaksızın hakikat güneşine kavuşacağını iddia eden Aristo gibi filozofları ahmak olarak vasıflandırmıştır. Bunun anlamı şudur: geceleri ay ışığını kaybeden, güneş ışığından mahrum demektir. Çünkü güneşin ışığı -geceleri- ancak ay aynasıyla görülebilir.

  Günümüzdeki adıyla Kızılay 1876'da patlak veren Sırbistan ve Karadağ isyanı yaralı ve mültecilere yardım yapılması için bir cemiyetin kurulması ihtiyacından kurulmuştur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ay dünyanın uydusu olup güneşten gelen ışınları dünyaya yansıtır. ayrıca islam dini aya büyük bir hayranlık duymaktadır . çünkü vahiylarden gerçekten faydalanabilmek için risalet ayına ihtiyacımız vardır.
+ Yorum Gönder