+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette Dövmenin Yeri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette Dövmenin Yeri Hakkında Bilgi
  islamiyette dövmenin yeri hakkında bilgi kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Islamiyette Dövmenin Yeri ile ilgili bilgi


  Dövme, insan cildinde boya maddesiyle yapılan kalıcı şekil demektir.

  İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu adet, yer yer sürdürülüyor. Avrupa ve Amerika'da bazı gençler bunu bir "süs" şeklinde yaparken, yurdumuzda da birtakım havai gençler onları taklit ediyorlar. Cahiliye Arapları dövmeyi süslenmek için yaparlarken; dövme ile bedenlerine çeşitli şekil ve suretler yaparak bununla mafsallarının güç kazandığına inanırlardı. Bugün ise bu tamamen bir özentiden öteye geçmemektedir.

  En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber, bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah'ın lanet ettiğini bildirdi. Bir fiili işleyenin Allah ta*rafından lanetlenmesi onun haram ol*duğunu gösterir. (bk. Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Li*bas, 119-120)

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bize verilen bu vücut allahın bir emanetidir. o yüzden vücudumuza istediğimiz gibi davranamayız. hele dövme gibi silinmeyen bir şeyi hiç yapmamalıyız. aslında dövme olan bir vücut abdest alabilir. ama dövme yapanlara şunu söyleyeyim peygamber efendimiz dövme yapanlara hakkını helal etmiyormuş.
+ Yorum Gönder