+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette Gazilik Ve şehitlik Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette Gazilik Ve şehitlik Hakkında Bilgi
  islamiyette gazilik ve şehitlik hakkında bilgi kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  İslamiyette Gazilik Ve Şehitlik

  Şehitlik Kur’an ve Sünnete övülmüş bir mertebedir. Kur’an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz şehitliğin önemini bizlere şöyle bildirmektedir.

  “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler,Rableri katında Allah’ın,lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehitolmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler. (Şehitler) Allah’ın nimetine, keremine ve Allah’ın, mü’minlerin ecrini zayi etmeyeceğine sevinirler.”

  Sevgili Peygamberimiz birçok hadislerinde şehitliğin önemine vurgu yapmış, şehit olanların cennete olduklarının müjdesini bizlere bildirmektedir. Bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. "Peygamber(ler) cennettedir, şehit(ler) cennettedir,çocuk(lar) cennettedir, diri diri toprağa gömülen kız (çocukları)cennettedir."Bir başka hadiste ise Efendimiz, şehitlerin cennetteki durumlarını şöyle tasviretmiştir.

  "Cennete giren hiç birkimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister."

  İslam Dinide vatanın korunmasına önem vermiş, bu uğurda yapılan görev başında ölünürse şehit olarak Rabbimize kavuşulacağını bizlere bildirmiştir. Hz. Peygamber Efendimiz gece uykusunu terk ederek nöbet bekleyenleri şu şekilde müjdelemektedir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamiyette şehitlik büyük bir mertebedir. bu yüzden herkes o şerefe nail olamaz. allah yolunda savaşırken ve vatanı milleti için savaşırken ölen kişi şehit sayılır. ayrıca doğum esnasında ölen kadında şehit sayılır.
+ Yorum Gönder