+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette Ruh Ikizi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette Ruh Ikizi Hakkında Bilgi
  islamiyette ruh ikizi hakkında bilgi kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Islamiyette Ruh ikizi ile ilgili yazı


  “Nefisler eşleriyle birleştirildiği zaman” mealindeki ayette geçen nefis kelimesi, genel olarak ruh anlamında kabul edilmiştir. Ruhların eşleri ise, onların hususi cesetleridir. Dünyada birlikte olan ruh ile ceset, ölümle ayrıldılar. Berzah aleminde tek başına yaşayan ruh, kıyamette yeniden eşi olan cesetle birleşecektir. Nitekim;

  “Ey gönül huzuruna ermiş ruh! Sen Rabbinden razı, O da senden razı olarak dön Rabbine”(Fecr, 89/27-28) mealindeki ayette de nefis, ruh anlamında kullanılmıştır.

  İkinci derecedeki bir mana olarak da, nefse sınıf, kısım, çeşit anlamı verilmiştir. Buna göre ayetin manası: “şahıslar sınıflara; mümin, kâfir, salih, fasık olarak ayrıldıkları zaman” şeklinde olur. Bu açıklama;

  “O gün sizler de üç sınıfa ayrılırsınız. Kitabı sağından verilenler Kitabı solundan verilenler İman ve fazilette öncü olanlar”(Vakıa, 56/7-10) mealindeki ayetin manasına uygundur.(bk. Ebu Suud, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)..

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar benzer özelliğe ve karaktere sahip insanları ruh ikizi olarak betimlerler. ancak islamiyette ruh eşleri; evlenen iki kişiler birbirlerini çok seviyorlarsa onları sadece ölüm ayırır. işte ölen ruhun öbür dünyada tekrar cesed olan eşiyle birlikte olmasına ruh eşi denir.
+ Yorum Gönder