+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Sahura Kalkamayınca Oruç Tutulur Mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sahura Kalkamayınca Oruç Tutulur Mu
  Sahura Kalkamayınca Oruç Tutulur Mu kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye


  Sahura Kalkamayınca Oruç Tutulur Mu Hakkında Bilgi

  Oruç tutmanın şartları arasında sahur yapmak yoktur. Bu nedenle sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorusuna temel olarak tutulabilir yanıtını verebiliriz.

  Ancak Peygamber Efendimiz; diğer dinlerdeki oruçla bizim dinimizdeki oruç arasındaki farkın sahur olduğunu belirtmiş ve sahura büyük önem vermiştir. Peygamber Efendimiz sahur yapmayı sağlık açısından da gerekli görüp sahabelere ve biz Müslümanlara mutlaka sahur yapmayı tavsiye etmiştir.

  Sahur yapmak demek yalnızca gece uyuyup sonra kalkıp bir şeyler yemek değil, uyumadan da imsak vaktine yakın bir saatte bir şeyler yemeyi de kapsar. Kısacası sahur vakti, imsake yakın bir zamanda bir şeyler yemek anlamına gelir.

  Sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorusuna tıbbi yönden bakarsak; doktorlar da sahur yapmanın sağlık açısından önemine değinirler ve sahurda yeme alışkanlığı olmayanlar için en azından birkaç hurmayla da olsa sahur yapmalarını önermektedirler.

  Umarız sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorunuz için yardımcı olabilmişizdir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sahura kalkmadıysanız ama niyetinizi ettiyseniz oruç tutabilirsiniz. ancak peygamber efendimiz sahura çok önem vermiştir. hatta "sahura kalkın sahurda bereket vardır" buyurarak sahurun öneminin altını çizmiştir.
+ Yorum Gönder