+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kişinin anne babası cehenneme gitse cennette nasıl mutlu olabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Engin
  Devamlı Üye

  Kişinin anne babası cehenneme gitse cennette nasıl mutlu olabilir?
  Cehenneme gitsekte anne babamızı nasıl mutlu ederiz

  anne babayı razı etmek.jpg
  1- Allah adildir. Kimseye zulmetmez. Bu hakikati dünyada mükemmel okuduğumuz gibi ahirette ve mahşerde hakkalyakin göreceğiz.
  2- Ahirette herkesin istihkakı ne ise tamamıyla adilane alacağı bilinmektedir. Dolayısıyla cehenneme gidenlerde cennete gidenlerde adalet-i ilahiyeye hayran olacaklar.
  3- Ehl-i cehennem mutlak yokluğa atılamayacak, cehennem dahi olsa hayatları ebedileşecek. Bundan kendileri de memnuniyet hissedecekler.
  4- Ehl-i cennet kendi hallerinden memnun oldukları gibi, kendi dost ve akrabalarının cehenneme gitse bile, yok olmadıklarını onların hayatta olduklarını ve bir nevi rahmete mazhar olduklarını bildiklerinden Allaha ayrıca şükredecekler ve Allah’ın mahşerdeki mutlak adaletini gördüklerinden onların müstehak olduklarını bileceklerdir.
  5- Cennete giren insanların taşıyacakları hissiyat, tamamıyla cennetlik olan hissiyatlardır. Yani, cennette kıskançlık, elem, hastalık, hased, yersiz merhamet gibi cennete yakışmayan hissiyatlar olmayacaktır. Bu noktadan düşünüldüğünde babası veya herhangi bir yakını cehenneme giden bir insanın, onlara şefkati olmayacaktır.
  6- Ehl-i cennetin, kendi cehennemlik dostlarını veya yakınlarını görme hususunda şu kaideler ihtimal dairesinde olabilir: a) Allah ehl-i cehennemi ehl-i cennete hiç hatırlatmayacak. B) hatırlasalar bile, Allah ehl-i cehennemin suretindeki melekleri yaratıp onlara gönderecekleri söz konusu olabilir.

  Gaybı ancak Allah bilir.

  Selam ve dua ile
 2. Ziyaretçi

  şehit yakını olanlar cennete mi girecekler ?
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Kuranda böyle bir konu söylenmiyor bu sedece şehit olan kişi için geçerli diye biliyorum .
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kişinin annesi babası cehenneme giderse üzülüp üzülmeyeceği birazda o kişinin vicdani duygularına bağlıdır. bu gün biz allah korusun annemiz yada babamız cehenneme giderse çok üzülürüz diyebiliriz ancak öldükten sonrada öyle der miyiz bilemiyorum.

+ Yorum Gönder


ahirette anne baba,  cennette anne baba,  ahirette anne ve babayı görecekmiyiz,  cennette anne babayı görecekmiyiz ,  ahirette anne baba olacak mı,  cennette anne baba olacak mı