+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kasık ve Koltuk altı Tıraşı İçin Gusül Gerekir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Kasık ve Koltuk altı Tıraşı İçin Gusül Gerekir mi?

  Kasık ve Koltuk altı Tıraşı İçin Gusül Gerekir mi hakkında kısa bilgi
  Soru: Kasık ve koltuk altı kıllarının tıraş edilmesinden dolayı gusül abdesti almak gerekir mi?
  Cevap: Gusül abdesti almanın belli sebepleri vardır. Bu sebepler gerçekleşirse kişi gusül abdesti alması gerekir. Guslü gerektiren üç temel sebep ise, hükmî kirlilik hali sayılan cünüplük, hayız ve nifas halleridir.
  Cünüplük; cinsî münasebet veya şehvetle meninin gelmesi (inzal) sebepleriyle meydana gelen ve belirli ibadetlerin yapılmasına engel olan hükmî kirlilik halinin adıdır. Meni gelsin veya gelmesin cinsî münasebet sonunda kadın da erkek de cünüp olur.
  Hayız (ay başı) ve nifas (loğusalık) kanlarının kesilmesiyle veya bu iki hal için öngörülen âzami sürelerin dolmasıyla gusül gerekli olur.
  Guslün gerekli olması için saymış olduğumuz sebepler arasında koltuk ve kasık tıraşı olmak yoktur. Bu sebeple bu gibi temizliği meydana getirenlere gusül gerekmez. Çünkü Guslün olmasının şartı cünüplülük, hayız ve nifas hallerinin bitmesidir, Tıraş değildir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Kasık ve koltuk altı tıraşı için elbette gusül abdesti gerekmediğini düşünüyorum çünkü gusül abdestin belirli sebepleri vardır onun dışında gusül abdesti alınmasa da olur sadece abdest alınarak da kabul olur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gusül gerektiren nedenler meninin gelmesi veya cinsel ilişkiye girmiş olması gibi nedenler bulunmaktadır. bu nedenler arasında kasık ve koltuk tıraşı yoktur. kasık ve koltuk tıraşı yaptıysanız gusül almak zorunda değilsiniz.
+ Yorum Gönder


kılları kesmek gusül gerektirirmi,  vücut temizliği gusül gerektirirmi,  koltuk altı kılları kesmek gusül gerektirirmi,  koltuk altı kıllarını kesmek gusül gerektirirmi,  koltuk altı temizliği gusül gerektirirmi,  beden temizliği gusül gerektirirmi