+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İslamın sevgi, barış ve hosgörü dini olduğuna dair bir bilgi gönderebilir misiniz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  İslamın sevgi, barış ve hosgörü dini olduğuna dair bir bilgi gönderebilir misiniz?
  İslam sevgi ve barış dini midir

  İslam sevgi.jpg

  Soru
  Islamin sevgi, baris ve hosgörü dini olduguna dair bir bilgi gönderebilir misiniz?


  Islam kelimesi, Arapça'da "baris" kelimesiyle ayni anlama gelir. Islam, Allah'in sonsuz merhamet ve sefkatinin yeryüzünde tecelli ettigi huzur ve baris dolu bir hayati insanlara sunmak için indirilmis bir dindir. Allah tüm insanlari, yeryüzünde merhametin, sefkatin, hosgörünün ve barisin yasanabilecegi model olarak Islam ahlakina çagirmaktadir. Bakara Suresi'nin 208. ayetinde söyle buyurulmaktadir:

  "Ey iman edenler, hepiniz topluca "baris ve güvenlige (Silm'e, Islam'a) girin ve seytanin adimlarini izlemeyin. Çünkü o, size apaçik bir düsmandir."

  Ayette görüldügü gibi Allah, insanlarin "güvenligi"nin ancak Islam'a girilmesi, Kuran ahlakinin yasanmasiyla saglanabilecegini bildirmektedir.

  Allah bozgunculugu lanetlemistir

  Allah, insanlara kötülük yapmaktan sakinmalarini emretmis; küfrü, fiski, isyani, zulmü, zorbaligi, öldürmeyi, kan dökmeyi yasaklamistir. Allah'in bu emrine uymayanlar, ayetin ifadesiyle "seytanin adimlarini izleyenler" olarak nitelendirilmis ve açikça Allah'in haram kildigi bir tutum içerisine girmislerdir. Kuran'da bu konudaki birçok ayetten sadece iki tanesi söyledir:

  "Allah'a verdikleri sözü, onu kesin olarak onayladiktan sonra bozanlar, Allah'in ulastirilmasini emrettigi seyi kesip-koparanlar ve yeryüzünde bozgunculuk çikaranlar; iste onlar, lanet onlar içindir ve yurdun kötü olani da onlar içindir." (Rad Suresi, 25)

  "Allah'in sana verdigiyle ahiret yurdunu ara, dünyadan da kendi payini (nasibini) unutma. Allah'in sana ihsan ettigi gibi, sen de ihsanda bulun ve yeryüzünde bozgunculuk arama. Çünkü Allah, bozgunculuk yapanlari sevmez." (Kasas Suresi, 77)

  Görüldügü gibi, Allah, Islam dininde, terör, siddet anlamlarini da kapsayan her türlü bozgunculuk hareketini yasaklamis ve bu tür bir eylem içinde olanlari lanetlemistir. Müslüman dünyayi güzellestiren, imar eden insandir.

  Islam, düsünce hürriyetini ve hosgörüyü savunur

  Insanlarin fikir, düsünce ve yasam özgürlügünü açikça saglayan ve güvence altina alan bir din olan Islam, insanlar arasinda gerginligi, anlasmazligi, birbirlerinin hakkinda olumsuz konusmayi ve hatta olumsuz düsünceyi (zan) dahi engelleyen ve yasaklayan emirler getirmistir.

  Degil terör ve çesitli siddet eylemi, Islam, insanlarin üzerinde fikri olarak bile en ufak bir baski kurulmasini yasaklamistir:

  "Dinde zorlama (ve baski) yoktur. süphesiz, dogruluk (rüsd) sapikliktan apaçik ayrilmistir." (Bakara Suresi, 256)

  "Onlara 'zor ve baski' kullanacak degilsin." (Gasiye Suresi, 22)

  Insanlarin bir dine inanmaya veya o dinin ibadetlerini uygulamaya zorlanmasi, Islam'in özüne ve ruhuna aykidir. Çünkü Islam, inanç için özgür iradeyi ve vicdani bir kabulü sart kosar. Elbette Müslümanlar birbirlerini Kuran'da anlatilan ahlaki vasiflarin uygulanmasi için uyarabilir, tesvik edebilirler. Ama asla bu konuda bir zorlama yapilamaz. Ya da dünyevi bir imtiyaz taninarak, kisi dini uygulamaya yönlendirilemez.

  Bunun aksi bir toplum modeli varsayalim. Örnegin insanlarin ibadet yapmaya zorlandiklarini farzedelim. Böyle bir toplum modeli Islam'a tamamen aykiridir. Çünkü inanç ve ibadet, sadece Allah'a yönelik oldugunda bir deger tasir. Eger bir sistem insanlari inanca ve ibadete zorlayacak olursa, bu durumda insanlar o sistemden korktuklari için dindar olurlar. Din açisindan makbul olan ise, vicdanlarin tamamen serbest birakildigi bir ortamda Allah rizasi için dinin yasanmasidir.

  Allah masum insanlarin öldürülmesini haram kilmistir

  Bir insani suçsuz yere öldürmek, Kuran'a göre en büyük günahlardan biridir:

  "Kim bir nefsi, bir baska nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karsilik olmaksizin (haksiz yere) öldürürse, sanki bütün insanlari öldürmüs gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanlari diriltmis gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçik belgelerle gelmislerdir. Sonra bunun ardindan onlardan bir çogu yeryüzünde ölçüyü tasiranlardir. (Maide Suresi, 32)

  "Ve onlar, Allah ile beraber baska bir ilah'a tapmazlar. Allah'in haram kildigi cani haksiz yere öldürmezler ve zina etmezler. Kim bunlari yaparsa 'agir bir ceza ile' karsilasir. (Furkan Suresi, 68)

  Yukaridaki ayetlerde görüldügü gibi, masum insanlari haksiz yere öldüren kisiler büyük bir azapla tehdit edilmislerdir. Allah tek bir kisiyi öldürmenin, tüm insanlari öldürmek kadar agir bir suç oldugunu haber vermistir. Allah'in sinirlarini koruyan bir insanin degil binlerce masum insani katletmek, tek bir insana bile zarar verme ihtimali yoktur. Dünyada adaletten kaçarak cezadan kurtulacagini sananlar, öldükten sonra, ahirette Allah'in huzurunda verecekleri hesaptan asla kaçamayacaklardir. Iste bu nedenle ölümlerinin ardindan Allah'a hesap vereceklerini bilen müminler Allah'in sinirlarini korumakta büyük bir titizlik gösterirler.

  Allah, müminlere sefkatli ve merhametli olmalarini emreder

  Bir ayette Müslüman ahlaki söyle anlatilmaktadir:

  "Sonra iman edenlerden, sabri birbirlerine tavsiye edenlerden, merhameti birbirlerine tavsiye edenlerden olmak. Iste bunlar, sag yanin adamlaridir." (Beled Suresi, 17-18)

  Allah'in, ahiret günü kurtulusa erenlerden olmalari, rahmetine ve cennetine kavusabilmeleri için kullarina indirdigi ahlakin en önemli özelliklerinden biri ayette görüldügü gibi "merhameti birbirlerine tavsiye edenlerden olmak"tir.

  Kuran'da tarif edilen Islam son derece modern, aydinlik, ilerici bir yapiya sahiptir. Gerçek Müslüman, herseyden önce, barisçi, hosgörülü, demokrat ruhlu, kültürlü, aydin, dürüst, sanattan ve bilimden anlayan, medeni bir kisilik yapisina sahiptir.

  Kuran'in getirdigi güzel ahlakla yetisen bir Müslüman, herkese Islam'in öngördügü sevgiyle yaklasir; her türlü fikre karsi saygilidir; estetige ve sanata deger verir, olaylar karsisinda her zaman uzlastirici, gerilimi azaltan, kucaklayici, itidalli davranislar sergiler. Böyle insanlarin olusturduklari toplumlarda ise, bugün en modern devletler arasinda gösterilen ülkelerden daha gelismis bir medeniyet, yüksek bir toplumsal ahlak, nese, huzur, adalet, güvenlik, bolluk ve bereket hakim olacaktir.

  Allah hosgörü ve affediciligi emretmistir

  Kuran-i Kerim'in Araf Suresi'nin 199. ayet-i kerimesindeki "Sen af yolunu benimse" sözleriyle ifade edilen "affedicilik ve hosgörü" kavrami, Islam dininin temel kaidelerinden birini olusturur.

 2. Ziyaretçi

  sevgi barış ve hoşgörünün olduğu bir dünyayı anlatan resim yap
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  sevgi barış ve hoşgörü hakkında fotoğraflar
  sevgi barış ve hoşgörü1.jpg

  sevgi-bar-ve-ho-g-r-2.jpg

  sevgi-bar-ve-ho-g-r-3.jpg

  sevgi barış ve hoşgörü4.gif
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslam dini sevgi ve barış dinidir. ayrıca islam dini hoşgörü dinidir. islam dinine mensup olanlara bakın hepsi iyi insanlardır.(allah yolunda olanlar) ellerinden geldiğince bütün dinlere saygı duyarlar. ayrıca islamiyette ırkçılıkta yoktur.

+ Yorum Gönder


islamın sevgi ve barış dini olduğunu tarihimizde yaşanmış olan olaylardan örnekler,  islamın sevgi ve barış dini olduğunu gösteren olaylar,  sevgi ve barış dini olarak islam,  islamın bir sevgi ve barış dini olduğunu ayetler ve hadisler,  islamin sevgi dini olduğunu açiklayan yazi,  islamda sevgi ve barışın önemi