+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Ellerde Bulunan Çizgilerin Anlamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Ellerde Bulunan Çizgilerin Anlamları
  Ellerde Bulunan Çizgilerin Anlamları nedir

  Soru
  Her insanin sag elinde arapça olarak 18, sol elinde de 81 sayisi vardir. Eger bunu biliyosan bu sayilar müslüman olmayanlarda var midir? Bu sayilari topladigimizda (81+18=99) Allahin isimlerinin toplamini veriyor. Çok merak ettimde böyle birsey var midir.


  Bu çizgiler müslüman olsun kafir olsun her insanin elinde bulunmaktadir. Ayrica bu çizgilerin Allahin doksan dokuz ismini belirtmesi hususu bir tevafuktur.

  Sifreli Yazilar: El Ayak Çizgilerimiz

  Vücudumuzun hangi noktasini ele alsak mükemmellik, nizam, plân, sistem ve bir harikalik hemen gözümüze çarpiyor. Bu harika yapilardan biri de parmak izleridir. Parmak izleri ve diger deri kabartilarina dermatoglifikler adi verilir. Bundan 50 yil önce bilim adamlari genetik bir hastalik olan Down Sendromu (mongolizm) ile avuç içindeki dört parmak çizgisi denilen bir çizgi arasinda münasebet kesfettiler. Avuç içinde her zamanki enine iki çizgi yerine Down Sendromlu çocuklarda avuç içini enine kesen sadece bir tane çizgi bulunuyordu. Bunu takip eden yillarda tip uzmanlari el ve ayaklardaki daha çok kavis, çizgi ve yaylar ile Down Sendromu ve diger bazi hastaliklar arasinda baglanti kurmayi basardilar.

  Dermatoglifik Nedir?

  Derma (deri) ve glyphe (oyuk) kelimelerinden olusan bu tabirden kastedilen, parmak uçlari, avuç içi ve ayak tabanlarindaki deri çizgilerinin kivrimlar yaparak olusturduklari özel sekillerdir. Bu sekillerle yapilan ise dermatoglifik çalismasi, bu isi yapan uzmana dermalog denir. (Deri bilimi denen dermatoloji ile ugrasanlara ise dermatolog denir.)

  Ilk defa eski Çin belgelerinde rastlanan parmak izlerine ait çalismalar, günümüzde özellikle adlî tip vakalari basta olmak üzere tibbî arastirmalardan falciliga kadar pek çok alanda kullanilmaktadir.

  Bunlardan ayri olarak dermatoglifikler kromozomal ve bazi irsî hastaliklarin teshisi için genetikte yaygin olarak kullanilan bir metot durumundadir.

  Deri Çizgileri Ne Zaman Olusur?

  Dermatoglifikler anne karnindaki hayatimizin yaklasik 10-18. haftalari arasinda belirmeye baslarlar. Ayaklardaki desenler ellere göre birkaç hafta daha geç olusur. 19. haftada ise Yaraticimiz'in mührü olan, derimizin deseni hemen hemen tamamlanir. Hamileligin yaklasik 5. ayinda bizi diger insanlardan ayiran özel deri çizgilerimiz çizilmis olur.

  Genlerimizle kodlanmis programa göre yazilan deri kabartilarinin, genetik olarak kusurlu olan durumlarda normalden farkli olustugu bilinmektedir.

  Deri çizgilerimiz; dogumdan ölüme kadar yasla ve çevre tesirleriyle degismedigi gibi, çok Özenle yaratilmis ince yapilan ile kisiden kisiye oldukça farklilik gösterir. Hiçbir kimsenin dermal çikintilari diger bir insana benzememektedir. Parmak izimizi düsünecek olursak acaba 1 cm2'lik bir alanda yapilan tasarrufla milyarlarca insan nasil tek tek birbirine benzemeden kodlanmistir?


  Deri Çizgilerinin Adlandirilmasi

  Parmak ucu, avuç içi ve ayak tabanindaki dermal çikintilar sayi. yapi ve sekil bakimindan degisik özel örnekler olustururlar.

  l) Avuç içi: Avuç içi hipotenar ve tenar bölgelerine ayrilir. Her parmagin dibinde triradivs denilen bir delta (üçgen) sekli vardir. Parmak diplerinden gelen çizgilerin bilek çizgisine yakin olusturduklari açiya da atd açisi denir. Atd açisi yasa bagli olarak uzun veya dar olabilir.

  2)Parmaklar: Parmak uçlarinda kemer, ilmek ve dügüm yapilan vardir.

  Kemer: Deri çizgilerinin kemer biçimi alacak sekilde üst üste dizilmesinden olusur. Degisik türleri vardir.

  Ilmek: Bir üçgenin bulundugu yapi.

  Dügüm: Iki ya da daha fazla üçgen bulunduran ve iç içe geçmis halkalardan olusan desenin simetrik, spiral ve çift ilmekli dügüm gibi türleri vardir. Dogu toplumlarindaki dügüm tipi desenler. Avrupalilardakinden daha fazladir.

  3) Bükülüm çizgileri: Derinin daha altta bulunan dokulara tutunma yerlerini gösteren bu çizgiler cenin hayatinin 6-10. haftalarinda olusur. Falcilar tarafindan da kullanilan bükülüm çizgileri bas, kalp ve ömür çizgisi diye adlandirilan üç enine çizgiden olusur.

  4) Ter bezi delikleri: Parmak ucu ve avuç içinde bükülüm çizgileri üzerinde bulunan ter bezi delikleri röntgen filmi teknigi ile incelenerek degerlendirilir. Kulak zan, dudak kenan gibi derinin bir çok yerinde bulunan ter bezi delikleri vücuttaki dagilimlari bakimindan farklilik gösterir ve embriyonik hayatin 20. haftasinda olusmaya baslarlar. Bu deliklerin sayisi kisiden kisiye degisebildigi gibi, degisik hastaliklarla da bir münasebet göstermektedir.

  5)Ayak tabani: Ayak tabaninda bas parmagin arkasindaki bölgede bulunan (hallukal bölge) deri desenleri incelenir.

  Desen Çikarma Teknikleri

  Deri çizgileri incelenecek sahsin sahip oldugu deri desenini çikarmak için degisik teknikler kullanilabilir, bunlann baslicalari:

  a)Röntgen filmi teknigi,

  b)Kâgit-mürekkep teknigi,

  c)Walker-favrot teknigi,

  d)Selobant teknigidir,

  Bütün metotlar genel olarak çizgilerinin kalibi alinmak istenen yerin boyanarak veya bir kimyevî madde ile islatilarak izinin röntgen filmine veya kâgida çikarilmasi esasina dayanir.

  Deri Çizgilerinin Kullanildigi Yerler

  En küçük noktamizin bile bir ilim, hikmet ve kudrete tercüman oldugunu basta söylemistik. Bu durumda sahip oldugumuz deri çizgilerinin de abes olarak veya bosuna yaratildigini kimse iddia edemez. Hiç bir atomun basibos dolasmadigi kâinatta, elimize ve yüzümüze çizilmis bu çizgilerin muhakkak bir pesin ve görünen faydasi oldugu gibi, bir de görünmeyen ve herkesin okuyamayacagi gizli mânâlarinin olmasi gerekir.

  Tipta bilindigi ve uygulandigi kadariyla;

  a)Ikizlerde benzerlik teshisinde.

  b)AnomaliIerin embriyonik hayat döneminde olup olmadiginin belirlenmesinde,

  c)Hastahk sebebinin ve ortaya çikisinin embriyonik hayatin hangi döneminde oldugunun belirlenmesinde,

  d)Genetik hastaliklarin teshisinde, yardimci metot olarak kullanilirlar.

  Kimlik Kartlarimiz: DNA ve Parmak Izi

  Parmak uçlarimizdaki dermal çikintilarin meydana getirdigi deseni çok eski yillardan beri kisileri ayirmada kullandigimiz gibi. son yillardaki teknik gelismelerle parmak izi deseni gibi, DNA desenini de suçlularin tespitinde kullanmaktayiz. Ayrica ilâve olarak DNA deseni; babalik testi, dogum öncesi teshis, gen haritalanmasi gibi sahalarda kullanilmaktadir.

  Okuma-yazma bilmeyenlerin imza yerine parmak izlerini basmalarinin sebebi de. herkesin sahsina ait hususî parmak izlerine sahip oldugunun kesfedilmesidir. Bu hususa Yüce Kitâbimiz'da su sekilde dikkat çekilmistir. Kiyâmet sûresinin 3. âyetinde "Insan, kendisinin kemiklerini bir araya toplanamayacagimizi mi saniyor?" denildikten sonra, hemen arkasindan 4. âyette cevabi veriliyor: "Evet, bizim onun parmak uçlarini bile aynen eski hâline getirmeye gücümüz yeter." Burada hem parmaklarin, en ince sanatlardan en agir islere kadar her türlü faaliyetteki hassasiyeti ile birlikte yapilislarindaki mükemmeliyete dikkat çekilmis, hem de yeniden yaratilista insanin parmak ucundaki çizgilere varincaya kadar herkesin hususî vasiflariyla tekrar diriltilecegi anlatilmistir. Diger bir anlatimla; Allah (c.c)'in ilim ve kudretinin sonsuzlugunu nazara vermek için. "Sizin parmak uçlarinizdaki en ince detayi bile onlari yaralan bilir! Çünkü herkesin bu hususî çizgileri tesadüfen degil, O'nun ilim ve kudretiyle çizilmistir!" denilerek, dikkatimiz çekilmistir.

  Henüz DNA sifresinin bilinmedigi dönemlerde el ayasi, parmak ucu ve alin çizgileri insanoglunun dikkatini çekmis ve bunlari mânâlandirmaya çalismistir. Her insan özel olarak yaratildigina ve üzerinde binlerce harika sanatlar bulundurduguna göre, bu antika sanat eserinin üzerindeki çizgilerin tesadüfi ve bosuna oldugunu söylemek, meseleyi çok basitlestirmek olur. Ama bunu mânâlandirirken de isi bir oyun hâlinde falciliga dökmek, gaipten haberler vermek, aksine, suiistimal etmek olur. Zira bu çizgilerden tibbî olarak istifade etmek, maddî bir ilim olsa bile, bu çizgilerin -perde arkasinda gizli- mânevî yönünü okuyabilmek, falcilikla alâkasi olmayan, özel ihtisas gerektiren bir alana ait oldugundan, bugünkü tip ilminin sahasina girmemektedir.
  Selam ve dua ile
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Aslında bunu kimse bilmiyordur fakat elimizi birleştirdiğimiz zaman Allah ismi ortaya çıkmaktadır. Bunlarda Allah'ın geçekten var olduğunun kanıtıdır. Ayrıca elimizdeki bu çizgiler Allah'ın doksan dokuz ismini de anımsatıyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ellerin avuçlarında bulunan çizgiler ister hristiyan , ister yahudi isterse müslüman olsun hepsinde ortak olarak bulunur. ancak ansanı şaşırtan bu değil bu çizgilerin allahın doksan dokuz ismini belirtmesidir.
+ Yorum Gönder


avuç içi çizgileri islam,  avuç içi çizgilerin anlamı,  el içindeki çizgilerin dini anlamı,  avuç içi izlerinin anlamı,  alın çizgilerinin anlamı,  avuç içi çizgilerinin anlamı