+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Sabah Namazına Kalkamıyorum.Ne Yapmam Lazım? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Sabah Namazına Kalkamıyorum.Ne Yapmam Lazım?

  Sabah namazına kalkamamak hakkında soru

  Soru
  Sabah namazina kalkamiyorum. Ne yapmam lazim?


  Bes vakit olarak emredilen namazlarin hepsi de kiymetli ve ehemmiyetlidir. Birisi digerinin yerine geçmez. Yalniz, bir kismi daha faziletli ve daha sevaplidir. Sabah namazi da bunlardan birisidir. Cenab-i Hak bir âyette meâlen “Resulüm, sen onlarin söylediklerine sabret. Günesin dogmasindan önce de, batmasindan önce de Rabbini hamd ile tesbih et, gecenin bir kisim saatleriyle, gündüzün de tesbih et ki Allah rizasina eresin” buyurmustur. 1

  Müfessirler bu âyette “hamd ile tesbih”ten maksadin namaz oldugunu bildirirler. Günesin dogmasindan önceki tesbih, sabah namazina isaret etmektedir.

  Sabah namazinin ehemmiyeti ve fazileti uyku vaktine tesadüf ettigi içindir. Herkesin uyku gibi tatli ve nefse hos gelen bir seyi birakip her seyin Yaraticisina yönelmek, Ona yalvarmak, husû ile secdeye gitmek, nihayetsiz âciz, fakir ve zayif iken, sonsuz kudret, zenginlik ve kuvvet sahibi olan âlemle-rin Rabbine dayanmak, Onu tesbih ve hamdetmek, Ona tâzimde bulunmak, kudsî bir lezzete, ulvî bir hazza insani mazhar eder. Bu mazhariyetle beraber Allah’in huzuruna kabul edilmenin, ona muhatap ve dost olmanin, ayrica mukaddes bir vazifeyi yerine getirmenin rahatligi ve huzuru insanin bütün benligini kaplayacaktir.

  Sabah namazi uyku saatine rastladigindan uyanmak nefse agir gelmektedir. Islâm âlimleri, uykusu agir olan kimselerin erken yatip namaz için uyanmalarini tavsiye etmislerdir. Geç saatlere kadar oyalanip namazi geçirmelerini dogru bulmamislardir.

  Sirf kasdî olarak veya ihmalden yahut gaflet ve mühimsememekten dolayi kazaya kalan namazlarin mesru mazereti olamaz. Böyle hareketler, ihmaller insani günaha sokar. Insanin ilk hesaba çekilecegi amelinin namaz olmasi, bir vakit namazini kazaya birakmanin bilerek ve isteyerek meydana gelmisse cezâyi netice vermesi, isledigimiz kötülük zerre kadar bile olsa ihmal edilmeyip bize gösterilecegi hakikati, bizi daima dikkate ve ihtiyata sevk etmelidir.

  Sabah namazina kalkabilmek için her türlü tedbiri almak gerekir. Hattâ bir sefer esnasinda, Peygamberimiz (a.s.m.) Hz. Bilâl’i sabah namazi için nöbetçi birakmistir.

  Aslinda dinimizde zorluk yoktur. Ibadetlerimizi yapmak çok kolaydir. Sadece yapacagimiz sey, dikkatli ve uyanik olmaktir. Sirf ihmal yüzünden namazi kilmamak bize çok pahaliya mal olur. sabah namazini kildigimiz gün daha canli ve sevkli oluruz. Kilmadigimiz gün ise dünyevî islerimizde bile bir isteksizlik, aksilik oldugu gibi psikolojik yapimizda da huzursuzluk meydana gelir. Meselenin uhrevî mesuliyeti ise daha aciklidir.

  Gece yataga girerken maddî tedbir olarak çalar saati kurmanin yaninda, mânevî tedbir olarak da “Innâ âtayn┠ve “Âyetelkürsi” gibi sûreleri okumak ve dua etmek uyanmamiza yardim edecektir. Çünkü Cenab-i Hakkin bu is için vazifelendirdigi melekler vardir.

  Zaten asil mesele, kalkmayi suur altina yerlestirmektir. Dünyevî küçük bir menfaat için gerektiginde uykusuz kaldigimizi, mühim bir is arzuladigimiz zaman uyandigimizi dikkate alirsak, sadece sünneti dahi “dünya ve içindekilerden daha hayirli”2 olan bir ibadet için nelere katlanabilecegimizi düsünmek pek zor degildir. Kaldi ki bu sözü Peygamberimiz (s.a.v.) sabah namazinin sadece sünneti için söylemistir.

  Sabah namazinin vaktiyle ilgili bir husus daha var ki, o da günesin dogmasina pek az bir vakit kaldiginda yapacagimiz seylerdir. Böyle bir halde vakit çok darsa hemen abdest almak lâzimdir. Tuvalete çikmak gibi baska seylerle vakit kaybetmek câiz degildir. Zira namazin vakti çikmak üzeredir.
  Yine zaman kazanmak için abdestte sadece farz olan âzalari yikamak, farzi eda edebilmek için iki rekât sünneti terk etmek caiz oldugu gibi, çok dar vakitlerde vâcibdir.

  1. Zamaninda uyuyun

  Sabah namazina kalkabilmek için öncelikle yapmaniz gereken, geç saatlere kalmadan zamaninda uyumaktir. Herkesin kendine göre bir uyku programi vardir. Birine göre geç olan digerine göre erken olabilir. Sizin için normal uyku vakti ne zamandir, günde kaç saat uyursaniz dinlenmis olursunuz, kaçta yatarsaniz kalkmaniz mümkündür?

  Bu sorularin cevabini kendi dünyanizda verdikten sonra sizce uygun olan bir vakitte yatmaya özen gösterin. Ne yazik ki, sabah namaziyla ilgili çok büyük bir problem vardir. Insanlar genelde geceler uzun oldugu için kisin erken yatarlar. Oysa kisin günes geç saatlerde dogar. Yazin ise geceler kisa oldugundan insanlar daha geç uyurlar. Tam aksine yazin günes erkenden dogar. Böylece sabah namazi imtihani yaz mevsiminde daha bir güçlesir.

  Çözüm, her seye ragmen uyku programinizi kontrol altina almaktir. Belki ufak tefek aksamalar olabilir. Bazen de karsi koyamayacaginiz engeller vardir. Bir gece geç saatlere kadar çocugunuzun hastaligiyla ilgilenmek ya da uzun zamandir görmediginiz bir dostunuzla geç saatlere kadar sohbet etmek durumunda kalabilirsiniz.

  Her türlü sartta namaza kalkmak vazgeçilmez bir düsturunuz olmalidir. Ancak zamaninda uyumaniz hem kolay kalkmanizi, hem de zinde ve dinlenmis bir sekilde namaz kilmanizi saglar.

  Sabahin erken saatlerinde yapmaniz gereken bir is oldugunu düsünün. Nasil zamaninda uyuyup bir dizi tedbir aliyorsunuz. Üniversite imtihanina girecegim gün yaptiklarimi hatirliyorum. Bir gün önce imtihana girecegim okulu görmüs, nasil gidecegim konusunda bilgi almistim. O gece fazla gecikmeden uyumustum. Hatta misafir kaldigim evin sahibi, “Eger üniversite imtihani hayatî bir önem tasiyor, diyorsan, yatsiyi kilmadan yatabilirsin” demisti. Ben itiraz ederek, “Hayir, benim için namazdan daha önemli bir sey yoktur” demistim.

  Siz de hafizanizi yoklayin. Nice önemli gördügünüz dünyevî isiniz için erkenden yatip, kalkmak için nasil çirpindiginizi hatirlarsiniz. Öyle insanlar vardir ki, birakin ise gitmemeyi, geç kaldiklari bile görülmemistir. Almanya’da bir okulda yasanan bir olayi her hatirlayisimda hayrete düserim. Bir Türk ögretmen okula geç kalir. Alman müdür sinifin gürültüsünü duyunca gider ve bir saat ögrencilerle ilgilenir. Az sonra ögretmen geldiginde odasina çagirir ve söyle der:

 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  İnsan bir şeyi kırk defa yaptı mı daha sonra alışır. Sizde sabah namazına sürekli kakmaya çalışın. Birinin sizi uyandırmasını isteyin veya alarm kurmayı seçebilirsiniz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sabah namazı beş öğün kıldığımız namazlar içerisinde en hayırlısıdır. sabah namazına kalkamayan kişiler kalkamıyorum gibi bahaneler üretmesinler. çünkü allah hiç bir zaman taşıyamayacağımız yükler vermez. eğer kalkamıyorsanız kalkmak için gereken her şeyi yapmaya çalışın.
+ Yorum Gönder


sabah namazi ne zamana kadar kalabilirim