+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kutuplarda Namaz Nasıl Kılınır,Oruç Nasıl Tutulur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Kutuplarda Namaz Nasıl Kılınır,Oruç Nasıl Tutulur?

  Kutuplarda namaz ve oruç ile ilgili bilgi  kutup namazi hangi ulkeleri iceriyor? mesela iskandinav ulkeleri bunlara dahil mi? simdi diyelimki ben kaza orucu tutmak istiyorum, ama burda imsak saat 01.05 de, ve aksam namazi saat 22.e oruc acmak ve sahura kalkmak nerdeyse bir oluyor. bu böyle mi olacak yoksa belli baska bir saati var mi?


  Bilindigi üzere, dünyada, bazi bölgelerde bazi vakitler tam olarak olusmamaktadir. Sözgelimi, kutuplara yakin bölgelerde günlerce, hatta aylarca günes dogmayabilir veya batmayabilir. Bununla beraber, bir gün 24 saattir ve tarih degisimi de buna göre olmaktadir. Bu sebeple, bir bölgede herhangi bir namazin vakti gerçeklesmiyorsa veya tam olarak belirlenemiyorsa, takdir yapilarak/oraya en yakin bölgenin vakitlerine göre namazlar kilinir. Deccal hadisi olarak bilinen hadiste Hz. Peygamber, “Deccal yeryüzünde 40 gün kalacaktir. Bu kirk günün bir günü bir yil gibi, bir günü bir ay gibi, bir günü bir hafta gibi, diger günleri ise normal günleriniz gibi olacaktir.” deyince Sahabiler, uzun günlerde bir günlük namazin yeterli olup olmadigini sormuslar, bunun üzerine Hz. Peygamber “Hayir bir günlük namaz yeterli degildir; namaz vakitlerini takdir edersiniz.” buyurmustur (Müslim, Kitabu’l-Fiten ve Esrâtu’s-Sâat, 20). Bu hadis, vakitlerin olusmamasinin namazi düsürmeyecegini ve vakit olusmayan bölge ve zamanlarda vakitlerin takdir edilerek namazin kilinmasi gerektigini açikça göstermektedir.

  Bu açiklamalardan da anlasildigi gibi, hangi ülkede normal vakit ölçüleri islemiyor, gece-gündüzlerinde a-normal farklar içeriyorsa, özellikle Islam'in emrettigi namaz, oruç gibi ibadetlerin, hatta zekâtin yillanmasi ve hac aylarinin tespitine imkân vermiyorsa, o ülke a-normal bir ülke kabul edilir. Böyle bir ülkede yasayanlar, ibadetlerle ilgili takvimlerini kendilerine en yakin, normal zaman formuna sahip ülkenin saatine göre ayarlarlar.

  Oruç da namaz gibi, en yakin ve normal gündüz ve gecesi ülkenin saatine göre tutulur. Zekâtin yillanmasiyla ilgili hesaplanmasi da buna göre ayarlanabilir. Yalniz hac ibadeti, -diger normal takvimli Ülkeler için de söz konusu oldugu gibi-Suudi Arabistan ülkesinin belirlemesine göre yapilir. Çünkü Arafat günü yalniz bir gündür ve hac ibadetin en temel sarti da Arafattaki vakfedir. (krs. ibn Abidin, I/375; M. Hamidullah, Islam'a diris, s. 65; Celal Yildirim, Islam Fikhi, I/184-189).
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Gece ve gündüz süreleri bizimkilerden farklı olan kutuplarda namaz ve oruç vakitlerinin nasıl tespit edileceği hususu, İslam alimleri tarafından müzakere edilerek neticeye bağlanmıştır. Buna göre kutup dairelerinde ibadet vakitleri "fetva" ve "takva" diye ikiye ayrılır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kutuplarda bildiğiniz gibi gece ve gündüzlerinin süreleri bizimkilerden farklıdır. farklı olmasıyla birlikte ibadet zamanları da farklı olur. din alimleri ibadet vakitlerini ayarlamışlardır ve bu vakitlere fetva ve takva denir.
+ Yorum Gönder


kutuplarda namaz nasıl kılınır