+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Yılanın Ayakları Olduğunu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Yılanın Ayakları Olduğunu
  Yılanın Ayakları hakkında soru


  Soru
  Bazilari yilanin önceden ayaklari oldugunu ve daha sonra Allahin ona kizdigini ve ayaklarini yok etttigini;Arinin önceden zevk için insanlari soktugunu ve kendisinin ölmedigini ve bunun üzerine Allahin ona insanlari soktuktan sonra ölme özelligini verdigini söylüyorlar. Bu gibi seyler dogru mu?


  Tevrat'a göre kir hayvanlarinin en hilekâri olan yilan, Aden'deki bahçede (cennet) yasamakta olan Havva'ya yaklasmis, "Allah bilir ki ondan yediginiz gün, o vakit gözleriniz açilacak, iyiyi ve kötüyü bilerek Allah gibi olacaksiniz" diyerek onu yasak agacin meyvesinden yemeye ikna etmis, daha sonra Havva yasak meyveden Âdem'e de yedirmistir (Tekvîn, 3/1-6).

  Kitâb-i Mukaddesin, "Iblis ve seytan denilen büyük ejder, bütün dünyayi saptiran eski yilan yeryüzüne atildi ve onun melekleri kendisiyle beraber atildilar" (Vahiy, 12/9) ifadesinden de anlasilacagi gibi bu yilanin seytan oldugu söylenmektedir. Apokrif kaynaklarda seytanin yilanin içine girdigi ve Havva'nin yalniz kalmasini gözleyerek ona yasak agacin meyvesini yedirdigi nakledilmektedir (bk. J. B. Frey, DBS, l, 112; [. Pedersen, El2 (Fr.). l, 182),

  Baska bir rivayete göre ise semadan kovulan seytan, o sirada kanatlari olan ve konusabilen yilana Âdem ile Havva'yi igvâ etmesini ögretir (bk, J. B. Frey, DBS, l, 125-126),

  Kurân-i Kerîm'de yilandan söz edilmemistir. Bazi Islâm tarihi kitaplarinda geçen bu yilan unsuru tamamen Islâm disi kaynaklara dayanmaktadir.

  Kur'an'a göre onlari yasak agaca yaklasmaya tesvik eden seytandir. Âdem'e karsi açik bir kiskançlik içinde bulunan seytan, önce Allah'in emrine karsi gelerek Âdem'e secde etmemis (bk. el-A'râf 7, 11-12), sonra da onu aldatarak günah islemesine sebep olmustur.

  Seytanin cennete girisi ve Âdem ile Havva'ya yaklasmasi konularinda Kur'an ve sahih hadislerde fazla bilgi yoktur.

  Konuyla ilgili su iki açiklamanin faydali olacagini düsünüyoruz:
  1- Hasan Basri hazretleri demistir ki: “Yüce Allah’in vermis oldugu bir kuvvet ile, seytan yerden göge veya cennete vesvese ulastirabilmistir.” Bu manaya göre yilan tabirinin, insan için yilan gibi zehirli bir hayati kuvvetten kinaye oldugu ve bizzat yilanin anlasilmayacagi söylenebilir.
  2- Bazi tefsirciler söyle der: “Adem ve Havva, bazen cennetin kapisina yakin gelirler,Seytan da disardan gözetir, yaklasirdi; vesvese bu sekilde meydana geldi.”

  Seytanin cennetten kovulmasi, disaridan vesvesesini ulastirmasina engel olmayacagindan, bu konuda bir zitligin olmayacagi sonucuna varabiliriz.

  Her canli ölümü tadacaktir. Bu bakimdan arinin daha önce ölmedigi ve insanlari inesiyle soktugu için ölüm cezasi verildigi gibi bilgiler Islami kaynaklara dayanmamaktadir.

  Kaynak: Hamdi Yazir, Hak Dini Kuran Dili, Diyanet Islam Ansiklopedisi
  Selam ve dua ile
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  eski zamanlarda yılanın ayakları olduğu söyleniyor bilim adamları Allah yılana kızdığı için onun ayaklarını kesmiş diye söylemektedirler ama ben inanmıyorum.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bazı hikayelere göre şeytan cennete girip hazreti havvayla hazreti ademi kandırmak için yılan kılığına girmiştir. o sırada dayılanların ayakları varmış. daha sonra şeytan amacını gerçekleştirip hazreti havvayla hazreti ademin cennetten atılmasını sağlamış ancak allah onuda cezalandırmış ve yılanın bacaklarını almış . o gün bu gündür yılanlar ayaksızdır.
+ Yorum Gönder


yılanların ayakları var mıdır,  yılanın ayakları var mıdır,  yılanın ayağı var mıdır,  yılanın ayağı varmı,  yılanın ayakları var mı,  yılanların ayağı var mıdır