+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Dünyanın 6 Günde Yaratılmasının Hikmeti Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Dünyanın 6 Günde Yaratılmasının Hikmeti Nedir?
  Dünya neden 6 Günde Yaratıldı

  Soru
  Dünyanin yaradilisi bilimsel olarak bakildiginda milyonlarca yil sürer deniyor. Ama kuranda 6 günde yaratildigi yaziyor. Bunun hikmeti nedir?


  Gerçekten sizin Rabbiniz, alti günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arsa istiva eden Allah'tir… (Araf Suresi, 54)


  Kuran ile modern bilim arasindaki uyumun bir örnegi, evrenin yasi konusudur: Kozmologlar evrenin yasini 16-17 milyar yil olarak hesaplamislardir. Kuran'da ise tüm evrenin 6 günde yaratildigi açiklanmaktadir. Ilk bakista farkli gibi görünen bu zaman dilimleri arasinda aslinda çok sasirtici bir uyum vardir. Gerçekte, evrenin yasi ile ilgili elimizde bulunan bu iki rakamin her ikisi de dogrudur. Yani evren, Kuran'da bildirildigi gibi 6 günde yaratilmistir ve bu süre bizim zamani algiladigimiz sekliyle 16-17 milyar yila karsilik gelmektedir.


  1915 yilinda Einstein, zamanin göreceli oldugunu, mekana, seyahat eden kisinin süratine ve o andaki yerçekimi kuvvetine bagli olarak zamanin akis katsayisinin da degistigini öne sürmüstür. Kuran'da 7 farkli ayette bildirilen evrenin yaratilis süresinin, zamanin akis katsayisindaki bu farkliliklar göz önünde bulunduruldugunda bilim adamlarinin tahminleri ile büyük bir paralellik içinde oldugu görülür. Kuran'da bildirilen 6 günlük süreyi, 6 devre olarak da düsünebiliriz. Çünkü zamanin göreceligi dikkate alindiginda, "gün" sadece bugünkü kosullariyla, Dünya üzerinde algilanan 24 saatlik bir zaman dilimini ifade etmektedir. Ancak evrenin bir baska yerinde, bir baska zamanda ve kosulda, "gün" çok daha uzun sürelik bir zaman dilimidir. Nitekim bu ayetlerde (Secde Suresi, 4; Yunus Suresi, 3; Hud Suresi, 7; Furkan Suresi, 59; Hadid Suresi, 4; Kaf Suresi, 38; Araf Suresi, 54) geçen 6 gün (sitteti eyyamin) ifadesindeki "eyyamin" kelimesi, "günler" anlaminin yani sira "çag, devir, an, müddet" anlamlarina da gelmektedir.


  Evrenin ilk dönemlerinde, zaman bugün alisik oldugumuz akis hizindan çok çok daha hizli akmistir. Bunun nedeni sudur: Big Bang aninda evren çok küçük bir noktaya sikistirilmisti. Bu büyük patlama anindan bu yana evrenin genislemesi ve evrenin hacminin gerilmesi, evrenin sinirlarini milyarlarca isik yili uzaga tasidi. Nitekim Big Bang'den bu yana uzayin geriliyor olmasinin evren saatinin üzerinde çok önemli sonuçlari oldu.


  Big Bang anindaki enerji, evrensel saatin zaman akis hizini milyon kere milyon (1012) defa yavaslatmistir. Evren yaratildiginda, evrensel zamanin akis katsayisi -bugün algilandigi sekliyle- milyon kere milyon kat kadar daha büyüktü, yani zaman daha hizli akmaktaydi. Dolayisiyla Dünya’da milyon kere milyon dakikayi yasadigimiz esnada, evrensel saat için yalnizca bir dakika geçmis olur.


  6 günlük zaman dilimi, zamanin göreceligi dikkate alinarak hesaplandiginda, 6 milyon kere milyon (trilyon) güne denk gelmektedir. Çünkü evrensel saat, Dünya'daki saatin akis hizindan milyon kere milyon daha hizli akmaktadir. 6 trilyon günün karsilik geldigi yil sayisi, yaklasik olarak 16,427 milyardir. Bu rakam günümüzde evrenin tahmin edilen yas araligindadir.


  6.000.000.000.000 gün / 365,25 = 16.427.104.723 yil


  Diger yandan yaratilisin 6 gününün her biri -bizim zaman algimizla- birbirlerinden farkli zamanlara karsilik gelmektedir. Bunun sebebi zamanin akis katsayisinin evrenin genislemesiyle ters orantili olarak azalmasidir. Big Bang'den itibaren evrenin büyüklügü her ikiye katlandiginda, zamanin akis katsayisi yariya düsmüstür. Evren büyüdükçe, evrenin ikiye katlanma hizi da gittikçe artan bir sekilde yavasladi. Bu genisleme orani, Fiziksel Kozmolojinin Temelleri adli ders kitaplarinda anlatilan, dünyanin her yerinde yaygin olarak bilinen bilimsel bir gerçektir. Yaratilisin her gününü, Dünya zamaniyla hesapladigimizda karsimiza asagidaki durum çikar:


  * Zamanin basladigi andan itibaren bakildiginda, yaratilisin 1. günü (1. devre) 24 saat sürmüstür. Ancak bu süre, bizim zamani Dünya'da algiladigimiz sekliyle 8 milyar yila esittir.


  * Yaratilisin 2. günü (2. devre) 24 saat sürmüstür. Ancak bu, bizim algilarimizla bir önceki günün yarisi kadar sürmüstür. Yani 4 milyar yil.


  * 3. gün (3. devre) ise yine bir önceki gün olan 2. günün yarisi kadar sürmüstür. Yani 2 milyar yil.


  * 4. gün (4. devre) 1 milyar yil,


  * 5. gün (5. devre) 500 milyon yil,


  * ve 6. gün (6. devre) 250 milyon yil sürmüstür.


  * Sonuç: Yaratilisin 6 günü, yani 6 devresi, Dünya zamani türünden toplandigi zaman, 15 milyar 750 milyon yil bulunur. Bu rakam günümüzdeki tahminlerle büyük bir paralellik içindedir.


  Bu sonuç 21. yüzyil biliminin ortaya koydugu gerçeklerdir. Bilim, 1400 yil önce Kuran'da haber verilmis bir gerçegi bir kere daha tasdik etmektedir. Kuran ve bilim arasindaki bu uyum, Kuran'in, herseyi bilen ve yaratan Allah'in vahyi oldugunun mucizevi kanitlarindan biridir.

  Selam ve dua ile
 2. Ziyaretçi

  365,25 niye 365 tam değil yada buçuk neden
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dünya önce yerin yaratılması daha sonra beraberinde göklerin yaratılmasıyla oluşmuştur. allah yeri ve göğü yani dünyayı tam olarak altı günde yaratmıştır. bu da allahın sonsuz büyüklüğünün kanıtıdır.
+ Yorum Gönder


dünyanın 6 günde yaratılmasının hikmeti