+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Gerçek İnanç İle İlgili Yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gerçek İnanç İle İlgili Yazılar
  Gerçek İnanç hakkında yazı


  Allah’a inanmak O’na kul olmayı yani ibadet etmeyi gerektirir.
  Bir anne düşünün. Bebeğini kucağına aldığı ilk andan itibaren annelik görevi başlar. İyi bir anne her zaman ve her koşulda bebeğini korur, onun bütün ihtiyaçlarını titizlikle karşılar ve annelik görevini asla ihmal etmez. Aynı şekilde bir doktor, mesleğinin gereği olarak hastasıyla ilgilenmek, sağlığına kavuşması için her türlü tedaviyi uygulamak zorundadır. Her ikisi de keyfi sebeplerle görevlerini yerine getirmedikleri taktirde ne iyi bir doktordan ne de iyi bir anneden bahsedebiliriz.

  Allah’a kul olmakta aynı şekilde bazı görevleri yerine getirmeyi gerektirir. Sadece ‘anneyim’ demekle anne olunmadığı gibi ‘Allah’a inanıyorum’ demekle de iyi bir kul olunmayacağı çok açık bir gerçektir.

  Allah’ın, Kuran’ı Kerim’de bizlere bildirdiği emir ve yasakları bilmek ve bunları titizlikle uygulamak inancın gerekleridir. Bu gerekleri yerine getirmek yerine, kendi istek ve arzuları doğrultusunda hayat süren bir insan, Allah’a kul olmak yerine nefsine köle olmuş demektir. İnsan, içini rahatlatmak için ibadetlerini bir robot gibi ruhsuz ve mekanik bir şekilde değil, samimiyetle ve aşkla yapması gerekir. Samimiyetin olmadığı ibadetler fayda sağlamayabilir. (En doğrusunu Allah bilir. )

  Allah’ı gerçekten sevmek, O’na iman etmek ve O’nun için yaşamak sadece nefsinin esiri olmayan, yaşamını, ölümünü Allah’a adayan mümin kulların yapabileceği şeylerdir. Anne olmaktan, başarılı bir doktor olmaktan çok daha önemli bir vasıftır Allah’a kul olabilmek… De ki:

  "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah`ındır. "
  (En`am Suresi, 162)

  Sınav için yaratıldığını unutmadan, dünyanın süsüne, rengine kapılmadan ahireti için çalışmak, tamamiyle Allah’a yönelmektir gerçek anlamda inançlı olmak…

  "Bizim, sizi boş bir amaç uğruna yarattığımızı ve gerçekten bize döndürülüp getirilmeyeceğinizi mi sanmıştınız?"
  (Mü`minun Suresi, 115)

  Altuğ Öztürk
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İnanç demek bir şeyin varlığına yada bir şeye inanmak demek. Tabi ki bir şeye inanmak için o şey hakkında bilgimiz olmalıdır çünkü hakkında birşey bilinmeyen bir şeye inanmak mümkün ve doğru değildir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnanç demek bir şeyin var olduğuna veya herhangi bir şeye inanmak demektir. dinde gerçek inanç demek kişilerin allaha tamamen inanmak allahın verdiği emirleri hiç düşünmeden yapmak demektir.
+ Yorum Gönder


inanç ile ilgili kompozisyon,  inanç ile ilgili yazılar,  inanç ile ilgili yazı,  inançla ilgili yazı,  inançla ilgili kompozisyon,  inançla ilgili yazılar