+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Zekatın birey ve toplum üzerindeki etkileri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Zekatın birey ve toplum üzerindeki etkileri nelerdir?

  Zekat nasıl verilir  İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Hayatı tek başına geçirmesi pek mümkün değildir. Sosyal bir varlık olan insanoğlu diğer insanlarla beraber bir toplumu meydana getirirler. Toplumlar ise sosyal adaletin gerçekleştirilmesiyle daha sağlam bir yapıya bürünürler. İnsan topluma toplum birlik ve beraberliğe muhtaçtır. İslam Dininin toplum içinde insanları birbirine kaynaştırmak, zenginle fakir arasında bulunan maddi ayrımı en aza indirerek sosyal adaleti gerçekleştirmek, yaşam bulunan hayatı mutluluğa sevk etmek üzere getirdiği düzenlemelerden biri ve en önemlisi de Zekattır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bildiğimiz gibi zekat vermek İslamiyetin beş şartından biridir. Zekat sadece verebilecek durumda olanlara farz kılınmıştır yani tüm Müslümanlara farz kılınmamıştır. Malı olupta zekat vermeyenler için o kişiler ki çok büyük bir zarardadır denmiştir. O yüzden malımıza göre ne kadar zekat vereceğimizi sorup ona göre zekatımızı vermeliyiz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Zekat toplum içindeki bireylerin kaynaşmasını sağlarken ayrıyetten zengin ile fakir arasındaki sınıf ayrılığını ortadan kaldırır. zekat zenginlerin mallarının belli bir kısmını allah rızası için fakirlere verdiği bir ibadettir. ayrıca islamın şartlarından biridir.
+ Yorum Gönder


zekatın insan üzerindeki etkileri,  zekatın insan üzerindeki olumlu etkileri,  zekat ve sadakanın toplum üzerindeki etkileri,  zekatın i