+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Sadaka ve zekatın birbirinden farkı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Sadaka ve zekatın birbirinden farkı nedir

  Zekat ile sadakanın arasındaki farkı hakkında bilgi


  Sadaka nafile bir ibadettir.Zekat ve uşur ise farzdır.Milyar lira sadaka bir kuruş zekatın sevabına ulaşamaz.Bir altın zekat vermek,yüzbin altın sadaka vermekten daha sevaptır.  SADAKA

  Sadaka, mali bir ibadettir;muhtaç olan kimseye sevap olarak verilen şeydir.Farz olan kısmına “zekat” denir.Sadakanın vacip ve müstehab olanı vardır.

  Vacip olan sadaka: Allah’ın kula vacip kılması yahut kulun,kendisine vacip kılmasıyla olur.Kul,kendisine vacip kıldı ise;buna “adak” denir.Belli bir kimse,belli bir mal veya belli bir miktarı yoktur. “Filan kişiye” diye belirtilen adak,başkasına verilebildiği gibi ; “şu para,şu mal” diye tayin edilen şeyin yerine de başka bir şey verilebilir.Adak verilecek yerin,ihtiyaç sahibi olması gerekir.Türbelere mum yakıp, adak adamanın aslı yoktur.

  Müstehab olan ise: Nafile olarak verilen sadakadır.En yakın kimseye de Müslim veya gayri Müslime de verilebilir.Az veya çok olabilir.Belli bir yeri veya miktarı yoktur.


  ZEKAT

  1)Zekatı ayında mı vermek gerekir yoksa özel bir günü var mı?

  Zekat,zekatı verilen paranın ele geçtiği günden itibaren,bir seen geçice farz olur.Bu itibarla zekatı verme günü,paranın elde bulunuşunun senesinin dolduğu gündür.Ancak öteden beri Ramazan Ayı her türlü ibadet ve hayırların kabul olduğu ay olduğundan Müslümanlar zekatlerını bu ayda vermeye alışagelmişlerdir.

  2)Hangi malların zekatı verilir?Evin,arabanın zekatı verilir mi?

  Ticaret için alınıp,ticaret için saklanan,ticaret malının,altın,gümüş,yerli ve yabancı paraların,elden ele dolaşan hisse senetlerinin zekatı verilir.Evin,apartmanın,arabanın,atölyenin,demirba ş malzemenin zekatı olmaz.Araba,ev ve arsa alıp satan kimse bunların zekatını verir.Çünkü bunlar ticaret malı olmuştur.Ev yaptırmak için arsa alan bunun zekatını vermez.

  3)Zekatın önemi nedir?Kimlere zekat verilmez?

  Kur’an’ı Kerim’de namazla,zekat sık sık tekrar edilmiştir.Zekat vermeyen haram işlemiş olur.Namazları kabul olmaz.Namaz borcundan kurtulur ise de namazın sevabını alamaz.Ana-babaya,dedelere,büyük annelere,çocuklara,torunlara,hanıma ve gayri Müslime zekat verilmez.Fakir olmak şartıyla,geline,damada,kayınvalide,kayınpeder,üvey çocuğa,hala,amca,dayı, teyze gibi yakın akrabaya zekat verilir.

  4)Zekat miktarı altın hesabı ile bugün kaç gramdır?

  Eski hesap 96 gr. idi.Bugün tespit edilmiş olan ise yuvarlak hesap 80 gr.’ı geçen miktardır. 2. Ziyaretçi

  tablo şeklinde daha yardımcı olurdu
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sadaka farz değildir ama zekat yılda bir kere verilmesi gereken bir dini farzdır.Ayrıca zekat ergenlik çağını doldurmuş yetişkinlere farzken sadakada yaş sınırı yoktur.Sadaka gizli verilirken zekat açık olarak verilir.
 4. Ziyaretçi
  SADAKA miktar ve zaman sinirlamasi yoktur zekat yilda bi defa ve farzdir .

+ Yorum Gönder


zekat ve sadaka arasındaki farklar,  zekat ve sadaka arasındaki fark,  zekat ve sadakanın farkı,  zekat ve sadakanın farkları,  sadaka ve zekat arasındaki farklar,  sadaka ve zekat arasındaki fark