+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Hudeybiye barış antlaşması maddeler halinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hudeybiye barış antlaşması maddeler halinde

  Hudeybiye barış antlaşması maddeleri


  Hudeybiye barış antlaşması.gif  Müslümanlarla karşı taraf arasında 10 yıl savaş olmayacak, iki tarafın hiçbiri diğerinin malına ve canına el atmayacak.
  Müslümanlar bu yıl Beytullah'ı ziyaret etmeksizin geri dönecekler. Gelecek yıl üç günden fazla olmamak üzere Mekke'ye gelip Beytullah'ı ziyaret edecekler. Bu üç gün süresince Mekkeliler şehir dışına çıkacaklar.
  Müslümanlardan Kureyş'e sığınacak olursa, geri döndürülmeyecek, fakat onlardan Müslümanlara sığınanlar geri döndürülecek.
  Müslümanlardan hac, Umre ve ticaret için Mekke'ye gideceklerin canları ve malları güven altında olacak. Kureyş tarafında Mısır'a ve Şam'a gidenlerle ticarette bulunmak üzere Medine'ye gelenlerin de canları ve malları güven altında bulunacak.
  Kureyş'ten başka diğer kabileler isterlerse Müslümanların, isterlerse Kureyş'in koruması altına girebilecek.


  Hudeybiye Antlaşması ya da Hudeybiye Barışı, 628 martında Medineli Müslümanlarla Mekkeli Müşrikler arasında yapılan barış antlaşmasıdır.

  Hicretin altıncı yılıydı. İslam hızla yayılırken Mekkeliler korku ve çaresizlik içindeydiler. Hendek Savaşı'ndaki başarısızlıkları da bu korku ve çaresizliği derinleştirmişti. Tam da bu sırada Peygamber Muhammed ve ashabı Beytullah ziyareti için Mekke'ye doğru www.alasayvan.net/ yola çıktılar. Mekkeliler Müslümanların savaş için geldiklerini zannedip korkuya kapıldılar, anlaşma teklif ettiler. Böylece, 628 yılında Hudeybiye barış antlaşması imzalanmıştır. Hudeybiye ismini imzayı attıkları yakın köyün isminden almıştır. Bu antlaşma ile Mekkeliler İslam Devletini hukuken tanımışlardır
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hudeybiye anlaşması Mekkeli müşriklerle Medineli Müslümanlar arasında yapılan bir barış anlaşmasıdır. Mekkeli müşrikler Hendek savaşını kaybettikten sonra büyük bir panik içine girmişler ve Müslümanlarla bu anlaşmayı imzalamışlardır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hudeybiye antlaşması mekkeli müşrikleri hendek savaşından sonra kapıldıkları korku neticesinde medineli müslümanlara teklif ettikleri bir barış antlaşmasıdır. hudeybiye antlaşmasının en önemli maddesi her iki taraf arasında on yıl boyunca savaş olmayacak maddesidir.
+ Yorum Gönder


hudeybiye antlaşması,  hudeybiye barış antlaşması maddeleri,  hudeybiye barış antlaşmasının maddeleri,  hudeybiye barış antlaşması,  hudeybiye antlaşması maddeleri,  hudeybiye antlaşmasının maddeleri