+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda İmam Nikahı nasıl ortaya çıktı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  İmam Nikahı nasıl ortaya çıktı
  İmam nikahı ile ilgili bilgi


  imam nikahı.jpg

  Nikah, aralarında evlenme engeli olmayan kadınla erkeğin evlenme kararlarını şahitler huzurunda açıklamalarından ibarettir. Dini nikah, dinimizin öngördüğü şartlara uyularak kıyılan nikahtır. Bunun, şahitlerin ve karı-koca adayının durumu, kocanın kadına mehir ödeme yükümlülüğü ve velinin onayı gibi medeni kanunda bulunmayan tarafları vardır. Müslüman olmayan toplumlarda erkeğin birden fazla kadınla birlikteliği yaygındır. İslamiyet, evlilik dışındaki birliktelikleri kesin olarak yasaklayıp evliliği dört kadın ile sınırlamıştır. Karşılıklı hak ve sorumluluklar tespit edilip kanunun koruması altına alınarak kadınların sömürülmesinin önüne geçilmiştir.


  Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: ” Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikah olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikah batıldır. Anlaşamazlarsa sultan velisi olmayanın velisidir .” Sultan, yetkili amir demekir.

  Veli, baba, dede, oğullar, erkek kardeşler amca vs. dir. Bunlar bulunmaz veya bulunur da görevini yapmazsa görev yetkili amire geçer.

  Bugün dünyanın hiç bir yerinde velisiz nikah kıyılmaz. Belediye başkanlarının, kilisenin, havranın veya bir başka makamın nikahı onaylamaya veya redde yetkili olması, bunların velilik yetkisini kullanmaları demektir.

  Peygamberimizin erkekler için veli aramaması, kadınlar için de velinin onayını yeterli görmesi evliliği kolaylaştırmakta ve sağlıklı yuvaların kurulmasına sebep olmaktadır.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Resmi nikah olmadığı zamanlarda nikahsız bir şekilde evlilikler olurdu. İslamiyetin imam nikahını getirmesi ile Allahu tealanın rıza gösterdiği şekilde evlilikler kurularak haramın önüne geçilmiş oldu. Resmi nikahtan önce imam nikahı ile kadınların her türlü hakları korunurdu ve zamanla insanlar bunu suistimal etmesi üzerine şartlar gereği resmi nikah oluşturulmuştur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Resmi nikahı olupta dini nikahı olmayan kişilerin evlilikleri haramdır. dini nikah evlenmek isteyen iki kişinin allahın emrettiği şekilde evlendirilmesine denir. dini nikah kılınırken şahitlere ihtiyaç vardır.
+ Yorum Gönder


imam nikahı,  imam nikahı ne zaman ortaya çıktı