+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kadınlarda boy abdesti almayı gerektiren durumlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kadınlarda boy abdesti almayı gerektiren durumlar

  Kadınlarda Gusül Abdesti Gerektiren Durumlar


  - Hayz veya lohusalık hali bitince yahut cünüp olunca gusletmek farzdır. Hayz bitince, cünüp de olursa, ikisi için bir gusül yetişir. Kadın cünüp iken hayz görürse, isterse hemen gusleder, isterse hayz bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa gusleder.

  - Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir.

  - Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  - Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek sureti ile yapılan bir ilişkide meni gelmeyince gusül gerekmez; çünkü bekaret, sünnet yerine kadar duhule engel olmuş demektir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kadınlar belli nedenlerden ötürü gusül almak zorundadırlar. bu nedenlerden bir kaç tane sayarsak; kadının adet dönemi bittikten sonra , eğer rüyasında rüyalanmışsa bu kadının cünüplükten kurtulabilmesi için gusül alması gerekir.
+ Yorum Gönder