+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kumarın islam'a göre hükmü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Kumarın islam'a göre hükmü nedir


  Kumar nedir?


  Ayette kumar (meysir) sözcüğü, kolaylık anlamına gelen "yüsr" kökündendir. Yorulmadan, alnı terlemeden, kolaylıkla mal kazanmak veya kaybetmek yöntemi olduğu için bu adı almıştır. Kumar, içki yasağı ile birlikte şu ayetlerle yasaklanmıştır: "Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmak için dikilen taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?" (Mâide, 5/90,9i)

  Hz. Peygamber kendi döneminde bir kumar çeşidi olarak oynanan tavla için şöyle buyurmuştur: "Tavla oynayan kişi, Allah ve Rasûlüne âsi olmuştur."133

  Kumar insana yaratıcısını unutturan, namaz kılmaktan ak-koyan, tembelliğe sürükleyen, çakşma gücünü yok edip insanlar arasına kin ve düşmanlık saçan haksız bir kazanç yoludur. Nice aile yuvaları ve serveder kumar yüzünden yok olup gitmiştir. Adı ne olursa olsun şans oyunu niteliğinde olan, emek veya sermaye riski taşımayan talih oyunları kumar niteliğindedir. Böyle bir oyunu başlangıçta para koymaksızın eğlence ve vakit geçirmek için oynamak da, inceliklerini öğrenerek kumara yol açacağı ve kişide kumar töhmeti doğuracağı için caiz olmaz. Satranç gibi kimi oyunlar ise insan zihnini geliştirdiği ve savaş taktiklerine akştır-dığı için kimi sahabilerce mubah görülmüştür. Ancak bunun için de sporda olduğu gibi dışarıdan ödül koymanın dışında bir taHh oyunu niteliği bulunmamakdır.

  Sonuç olarak kumar amacı olmaksızın sadece spor yapmak, zihni dinlendirmek ve eğlenmek gibi meşru bir amaçla oynanan bir oyunun mubah sayılması için şu dört şartı taşıması gerekir:

  a) Namazın vaktinin geçmesine veya gecikmesine yol açmaması,
  b) Kazananın kaybedenden alacağı bir bedel karşılığında oynanmaması,
  c) Oyun sırasında dilin kötü ve boş sözlerden korunması,
  d) Büyük ölçüde vakit israfına yol açmaması.


  188 Ebû Dâvûd, edeb, 56; İbn Mâce, edeb, 43; Mâlik, Muvatta', 6; Ahmed ibn Hanbel, age, IV, 394, 397, 400.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kumarın islam dininde yeri yoktur. çünkü kumar oynayanlar bütün rızklarını kumara yatırıp ya haksız yere başkasının parasını kazanıyor yada elindeki bütün parayı kaybediyor. bu tip şans oyunlarını oynamak dinimizde günah sayılmaktadır.
+ Yorum Gönder