+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Bir kimse haramdan kazandığı servet için ne yapmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Bir kimse haramdan kazandığı servet için ne yapmalı


  Bir kimse haramdan kazandığı servet için ne yapmalıdır hakkında bilgi  Gasp, hırsızkk ve kumar gibi bir yolla elde edilen servetin, hak sahiplerine geri verilmesi asıldır. Ancak hak sahipleri ortada yoksa veya bulunamıyorsa onlar adına fakirlere tasadduk edilmesi gerekir. Böyle bir makn yol, köprü, okul yapımı gibi helal bir yere harcanması, sahibi beki olmadığı zaman düşünülecek bir durumdur. Ancak haramdan kazanılan bir mak mescid yapımı, mescid haksı gibi yerlerde kukanmamak, hac yolculuğunda sarf etmemekdir.

  Diğer yandan haram yolla elde edilen serveti uzun yıllar işleterek arttıran kimse, malvarkğını temiz ve nezih hale getirmeğe karar verirse, bu yıllar içinde kendi emeğini bilirkişiye hesaplatip alma hakkı bulunur. Servetin helal ve haram kısmı dikkatlice hesaplandıktan sonra, kendi hakkı olabilen bölümü alarak, kalanını biliniyorsa hak sahiplerine vermelidir. Bunlar bilinmiyor veya bulunamıyorsa, tercihen yoksul olan işçilerine bırakabilir. Cenab-ı Hakk'ın böyle bir azmin içine giren kararlı kimseye, ahiret bereketi yanında dünya bereketi nasip ederek, kısa zamanda helalinden daha çok servet vermesi beklenir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir kimse bütün servetini hırsızlık , gaspçılık, dolandırıcık gibi günahlardan elde ettiği haram malı sahiplerine iade etmelidir. eğer sahiplerini bulamazsa yapması gereken o serveti onun adına fakirlere dağıtmalıdır.
+ Yorum Gönder