+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Saç ektirmek caiz midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Saç ektirmek caiz midir

  Saç ektirmek caiz midir


  Günümüzde saçları dökülen kimsenin, bu görüntü bozukluğunu üç şekilde gidermesi mümkün olmaktadır.

  a) Peruk takmak. Erkek ve kadın peruk takarak farklı bir görünümle başkalarını aldatmayı kastederse, bunun etik bir davranış olmadığı açıktır. Nitekim Allah'ın elçisi, bayanların saçlarına saç ekleyerek başkasını yanıltmasını hoş karşılamamıştır. Hadiste şöyle buyrulur: "Saçlarına saç ekleyen, dövme yapan ve yaptırana Allah lanet etsin."230 Ancak hayvan kılı, bitki ve sentetik nitelikli peruk saçların üzerinde bir örtü vazifesi görebilir.

  b) Dökülen saçları dipten gidererek, ince zar plastik deriye ekilen saçk peruğu başın derisine yapışürıp, belli sürelerle temizlik için bunu tekrarlamak. Böyle bir uygulama, altına su geçirme-yeceği için boy abdestine engel olur.

  c) Saç ektirmek. Dökülen saçların yerine kişinin kendi bedeninden veya başkasından aknan saçların nakledilmesi işlemi bir çeşit organ ve doku nakli niteliğindedir. Ekilen saç, kişinin kendi saçı gibi olur. İhtiyaç duyan kimsenin böyle bir yöntemden yararlanması caiz olur.

  230 Buhârî, libâs, 83; Müslim, libâs, 115, 117-119; Ebû Dâvûd, tereccül, 5.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Kişi saçlarının olmadığından şikayetçi veya çevresindeki kişilerin ona bakmasından rahatsız ise saç ekiminde bir mahsur görülmemekte caiz olan bir durumdur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kişi dökülen saçlarını üç farklı şekilde geri getirebilir. bunlardan ilki peruk takmak. ikincisi peruğa benziyor ancak bu başa yapıştırıldığı için ve altına su geçirmediği için bunda boy abdesti olmaz ve üçüncüsü de saç ektirmek. saç ekimi yapılırken kişinin kendi saçı kullanıldığı için bu işlem caizdir.
+ Yorum Gönder