+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kadınların saçlarını kestirmesi, kaş aldırması, dövme yaptırması, dişleri seyreltmesi caiz midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Kadınların saçlarını kestirmesi, kaş aldırması, dövme yaptırması, dişleri seyreltmesi caiz midir


  Kadınların saçlarını kestirmesi, kaş aldırması, dövme yaptırması, dişleri seyreltmesi ve peruk takması caiz midir  Kadının dövme yaptırması, dişlerini seyreltmesi ve insan saçından peruk takması, kaşlarını aldırması caiz değildir. Hadiste: "Saçlarına insan saçı ekleyen, dövme yapan ve yaptıran, Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara Allah linet etmiştir.'^5 buyurulur.
  Buna göre kadının naylon, bitki ya da hayvan tüy ve kılından saçlarına bir şey eklemesi yahut bunlardan yapılmış peruk takması caiz olur.236

  Kadının saçlarını kestirmesi erkeğe benzememek üzere caizdir. Ancak saçlarını kökten kestirirse erkeğe benzeme sebebiyle mekruh olur. Çünkü Allah Teâlâ, kendini erkeğe benzetmeye çalışan kadınlara lanet etmiştir.237

  Ancak bu gibi hadis-i şerifler erkek ve kadının bedeni üzerinde yaratılışını değiştirecek bir değişikliğin yapılmasını önlemeye yöneliktir. Günümüzde deri alüna yapılan dövmenin kalıcı iz bıraktığı ve kötü bir görüntü verdiği bilinmektedir. Ancak yaratılıştan bozuk olan diş düzeni, kadına çirkin bir görüntü veren kaşlar veya yüzünde meydana gelen kıllanmalar ya da trafik kazası sonucu yüzünde meydana gelebilen bozukluklar, müdahale ile normal hale getirilebilir. Bu gibi kötü görünüm ve sakatiıklar estetik ameliyatla da giderilebilir. Nitekim Allah'ın Rasûlü'nün, bir gazvede burun ucu kesilen sahabeye gümüş kaplama koku yapınca, altından bir kılıf edinmesine izin verdiği bilinmektedir.


  235 Buhârî, libâs, 61; Ebû Dâvûd, libâs, 28; Buhârî, libâs, 83; Müslim, libâs, 115,117-119; Ebû Dâvûd, tereccüi, 5.
  236 el-Fetâvâ'i-Hindiyye, V, 358.
  237 Buhârî, libâs, 28; Tirmizî, edeb, 34.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kadınlar saçlarını kestirdiklerin de erkeğe benzemeyecek şekilde kesmelidir. ayrıca kadının veya erkeğin fark etmez vücuduna dövme yaptırması caiz değildir. kadınların kaşlarını alması ve insan saçından yapılmış peruk takması da dinimizce caiz değildir.
+ Yorum Gönder