+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda El Kuddus Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  El Kuddus Esması


  El Kuddus Esmaül Hüsna  Çok temiz ve pak anlamındaki Kuddûs ismi, kuds' kökünden türetilmiştir. Hak Teâlâ her türlü eksiklikten, noksanlıktan uzaktır. Yüce Mevlâ hata yapmaktan münezzehtir. Çirkin şeylerden ve insanlara has bütün beşeri sıfatlardan uzaktır. İnsanlar her bakımdan acizdirler. Halbuki yüce Mevlâ ise acizlik sıfatından çok uzaktır. Çünkü O Kuddûs'tür.

  Allah'ın son derece aciz olarak yarattığı insanlar hata yapar, unutur, yanılır, gaf lete düşerler. Aynı zamanda hem bedeni, hem ruhi yönden son derece eksiklik ve acz içindedirler. Ömürleri boyunca bedenlerine bakmak, yaşayabilmek için ona sü rekli ihtimam göstermek zorundadırlar. Bedenlerini biraz fazla çalıştırsalar, birkaç gün uykusuz, bir gün susuz bıraksalar son derece aciz bir duruma düşmüş olurlar. Ancak herşeyin Yaratıcısı ve en güzel isimlerin sahibi' olan Allah elbette tüm eksik liklerden münezzehtir. Allah'ın sonsuz gücü, Yüceliği, aklı ve sınırsız ilmi Kuranda insanlara büdirilmiştir.

  Bir mü'min samimiyetle bu mübarek ismin zikrine devam ederse, AUahü Teâlâ o kimseyi her türlü azgınlıktan uzak tutar, onun ahlakını güzelleştirir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El kuddüs allahın sahip olduğu doksan dokuz isimlerinden biridir. allahın kusursuz olduğunu ve yarattığım insanları kirden temizlediği anlamına gelmektedir. allahu teala her türlü eksiklikten uzaktır.
+ Yorum Gönder