+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda El Cebbar Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  El Cebbar Esması

  Esmaül Hüsna El Cebbar


  Cebbar kelimesinin Arapçada 'hâkimiyet, bozuk olan bir şeyi güç kullanarak düzeltmek' anlamlarına gelen cebf kökünden geldiğini belirtmişlerdir. Kur'ân-ı Kerîmde birçok yerde geçen el-Cebbâr' ismi, kullarım terbiye edip tövbeye götüren, dilediğini yaptırmaya gücü olan; kudret ve azamet sahibi anlamlanna gelir.

  " O Allahü Teâlâ Müheymin (her şeyi gözetip, himaye edendir, Azız (hükmünde galipydir, (Ululuğa ve azamete ancak O lâyıktır). Allah müşriklerin koştuklart ortaklardan değildir" (Haşr Sûresi, 59/23)
  "Cebbar olan Allahü (c.c.) Kıyamet Günü gökleri ve yerleri kudretine alır ve buyurur ki: Cebbar benim, Melik benim. Hani kendilerini büyük görenler nerede?" (Hadis-i Şerif)

  Bir mümin ihlaslı bir şekilde 'El-Cebbâr' ismini devamlı surette tekrarlarsa, bütün insanların yanında heybetli ve güçlü olur. O kişiye kimse kötü gözle bakamaz. İnsan ve şeytanın kötülüklerinden emin olur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El cebbar allahın sahip olduğu doksan dokuz isimlerden biridir. el cabbar demek allahın her şeye gücünün yettiği, emirlerine karşı gelinemeyen kudretli kişi anlamına gelmektedir.
+ Yorum Gönder