+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda El Halik Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  El Halik Esması


  Esmaül Hüsna El Halik  Türkçe'de 'yaratmak' anlamına gelen ve yeni bir nesne meydana getirmek anlamlarına gelen 'halk' kökünden gelmiştir. Herşeyin varlığım ve varlığı boyunca görüp geçireceği halleri, hadiseleri tayin ve tespit eden ve ona göre yaratan, yoktan vâr eden Bu ism-i şerifin mânasında iki husus vardır:

  1. Bir şey'in nasıl olacağını tayin ve takdir etmek,
  2. O takdire uygun olarak o şeyi îcad etmek

  El-Halik ismi, yoktan var eden, yaratan ve yarattığı her şeyin hayatta geçireceği bütün safhaları en ince ayrıntısına kadar bilen anlamına gelir.
  Çok ufak bir parçasını gördüğümüz bu kâinatın bir yaratıcısı ve anlamaya aklımızın ermediği çok kudretli bir sahibi vardır.
  Bu yaratıcının tek, ezeli ve ebedi olması gereklidir. İşte bu halik Allahü Teâladır. " O'ndan başka ilâh yoktur. Her şeyin yaratıcısı ancak O'dur" {Erim Sûresi, 6/102)
  Bir mü'min samimiyetle Allah'ın bu ismini devamlı surette tekrar ederse hayattaki bütün istek ve arzulan yerine getirilir..
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El halik allahın doksan dokuz isimlerinden biridir. allahın her şeyi var edebildiği hatta her şeyi yoktan var ettiği anlamına gelmektedir. bilimsel olarak hiç bir şey yoktan var edilemez. nacak allahın yoktan var edebildiği onun ne kadar büyük ve kudretli olduğunu kanıtlar.
+ Yorum Gönder