+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda El Gaffar Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  El Gaffar Esması

  Esmaül Hüsna El Gaffar


  Gaffar kelimesi, sözlükte 'örtmek, gizlemek anlamlarına gelen gafrl kelimesinden gelmiş tir. Günahları bağışlayıcı, dünya âleminde ör tüp gizleyici ve ahiret âleminde de kınamayı ve cezasını terk edici demektir.

  Gaffar olan Allahü Teâlâ güzel işleri açığa çıkarıp, günah ve kötülüklerin üzerini örten, kullarının kabahatlerini dünyada başkalarının gözünden saklayan, ahirette cezala rını vermekten vazgeçendir. O, kalbe gelen kötü düşüncelerden şahsın kendisinden başka kimseyi haberdâr etmeyen, ahrette bağışlayandır.

  "Şüphe yok ki Ben; tövbe eden, iman edip Salih amel işleyen, sonra da hak yolda sebat gösteren kimse için Gaffarım (çok bağışlayıcıyım)!' (Tâhâ Sûresi, 20/82)
  Bir mu min samimi bir şekilde Cenabı Haklan bu ismini devamlı tekrarlarsa, Al lahü Teâlâ o kişinin bütün günahlarını bağışlar ve kötü huylardan arındırır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El gaffar allahın doksan dokuz isimlerinden birisidir. allahın insanları istediği günahları işlemekten alı koyduğunu ve günahları örten anlamına gelmektedir. bu da kulların kafasına göre davranamayacağı anlamına gelir.
+ Yorum Gönder