+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?
  E Vitamini, E vitamini eksikliği E vitamini nelerde bulunur

  E Vitamini hakkında bilgi

  E VİTAMİNİ


  Yararları: En iyi antioksidandır. Serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek kanser gibi dejeneratif hastalıkların oluşmasını engeller.
  Hücre zarı ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi serbest radikaller, ağır metaller, zehirli bileşikler, ilaç ve radyasyonun zararlı etkilerinden korur. Bağışıklık sisteminin aktivitesi için gereklidir. Timus bezini ve alyuvarları korur. Virütik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Retina gelişimi için gereklidir. Serbest radikallerin katarakt yapıcı etkilerini önler. Yaşlanmaya karşı koruyucudur. Serbest radikallerin; dokular, deri ve kan damarlarında oluşturduğu dejenaratif etkiyi önler. Yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici etkisi vardır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Başta tahılllar olmak üzere yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur. Badem, ayçiçeği yağı, soya yağı, balık yağı, mısırözü yağı ve buğday tanesi en iyi kaynağıdır.

  Eksikliği nelere yol açar?
  E vitamini eksikliği ender görülür. Kansızlığa neden olabilir. E vitamini eksikliğinde kalp hastalıkları ve kanser riski artar. Çocuklarda hemolitik anemi ve göz bozuklukları, yetişkinlerde dengesiz yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, sinir harabiyeti, uyuşukluk, anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.
 2. Zarafet
  Üye

  E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. E vitamini sağlıklı saçlar içinde önemlidir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı doğal bir koruyucu görevi görüyor. Hücrelerin kendini yenilemesini sağlayarak yaşlanmayı geciktiriyor.
+ Yorum Gönder


e vitamini eksikliği nelere yol açar,  e vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar,  e vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur