+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Pms semptomları baş etmenin yolları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pms semptomları baş etmenin yolları
  Pms semptomları baş etmenin yolları

  Ergenlik yıllarından, menopoza kadar süren sağlıklı bir kadının yaşadığı menstrual dönem, kadın için diğer dönemlerine göre çok farklıdır. Bu dönemde, hatta öncesinde ve sonrasında da vücutta oluşan fiziksel, kimyasal ve ruhsal değişimler yaşantımızı çoğu zaman olumsuz etkiler. Sosyal hayatı derinden etkileyen premenstrual dönem (PMS) beslenme konusunda bazı konulara dikkat edilerek ve düzenli olarak günde bir kez kadınlar için özel üretilmiş multivitamin-mineral takviyeleri kullanımı ile azaltılabilir.
  PMS'nin nedeni tam olarak belli olmamakla birlikte vücutta meydana gelen fiziksel, kimyasal değişikliklerin bir yansıması olarak düşünülebilir.

  Mineral yetersizliği (özellikle magnezyum, çinko),
  Vitamin yetersizlikleri (özellikle A, B Vitaminleri) PMS’in en önemli nedenleri arasındadır.

  Kalsiyum içeren multivitaminler, PMS’in başlıca semptomları olan kızgınlık, gerginlik, yalnızlık hissi, depresif ruh hali ve ağlamaklı olma durumlarını daha az hissettirir. Ayrıca PMS döneminde yaşanan tatlı krizlerinin en önemli nedeni, kanda magnezyum düzeyinin azalmasıdır. Magnezyum içeren besinler özellikle bu dönemde daha çok tercih edilmelidir. Yumurta, et, süt, balık, kurubaklagiller, brokoli, kabak, tahıllar, çikolata, badem iyi birer magnezyum kaynağıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kadınların ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar süre gelen dönemde kadın fiziksel ve kimyasal olarak değişiklikler yaşamaktadır. yaşadıkları kadının ruhsallığında olumsuz etkiler bırakabilmektedir. bunun için pms sendromu baş göstermeden önce kadınlar için üretilmiş olan multi vitaminleri kullanmakta fayda vardır.
+ Yorum Gönder