+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Sporcu beslenmesi hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sporcu beslenmesi hakkında bilgiler
  Sporcu Beslenmesi


  Sağlıklı ve dengeli beslenme her yaştan ve cinsiyetten insan için çok önemlidir. Bununla birlikte, özellikle fiziksel olarak normal insanlardan daha fazla performans sarf eden sporcuların beslenmeleri ayrı olarak ele alınmalıdır.
  Örneğin, normal bir yetişkinin günlük ihtiyaç duyduğu protein miktarının belki bir kaç katı vücut geliştirme sporu ile uğraşan bir sporcunun günlük protein ihtiyacını ancak karşılayabilecektir.
  Bu nedenle, sporcuların ihtiyaç duydukları besin maddelerini ve miktarlarını iyi tesbit etmek ve gereken ayarları yapmak gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenen sporcuların başarılı olamayacakları açıktır.
  Proteinler: Özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanların protein takviyesi almaları gerekebilir. Bunu süt tozu ile sağlamak mümkündür.
  Proteinler vücudun ve hücrenin yapıtaşını oluşturan temel bileşenlerdir. Saç ve tırnaklar büyük oranda proteinden oluşur. Vücudumuz, doku yapımı ve onarımı için proteini kullanır. Ayrıca, proteinler çeşitli enzimler, hormonlar ve diğer vücut kimyasalları için kullanılmaktadır. Proteinler kas, kemik ve kıkırdakların da en önemli yapıtaşıdır.
  Her birey farklı miktarlarda proteine ihtiyaç duyar. Fiziksel olarak aktif olan kişilerin ise protein ihtiyaçları artış gösterir.
  Su ve tuz: Su, sporcu beslenmesinde en önemli besinler arasında yer alır. Su vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının dengelenmesi ve besinlerin hazmedilmesi gibi olaylarda görev alır. Özellikle fiziksel aktiviteler sırasında vücutta yeterli su olası önemlidir.
  Karbonhidratlar: Egzersiz sırasında vücut tarafından kullanılan ana yakıt kaslarda depolanan ve şekerin bir formu olan glikojen karbonhidratlardır. Egzersiz boyunca kaslardaki glikojen depoları kullanılır, fakat bu depolar sınırlıdır ve ortalama 90 dakika kadar yeterli olabilir. Bu nedenle, kaybedilen glikojen karbonhidratça zengin beslenme ile yerine konulmalıdır.
  Karbonhidratlar vücudun enerji ihtiyacını karşılamalarının yanında, genel güç ve dayanıklılığı arttırarak vücut performansını arttırmaya yardımcı olur.
  Karbonhidratlar işlenmemiş unlu mamuller ile taze sebze ve meyvelerden temin edilirse vücut için daha saglıklı olur.
  Mineraller: Mineraller de sporcu beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Yeterli mineral almayan sporcular performans düşüşünün yanında ciddi sağlık sorunlarıyla da karşılaşabilmektedir. Sporcu sakatlanmalarının en önemli nedenlerinin magnezyum ve potasyum eksikliği olduğu unutulmamalıdır.
 2. Fatma
  Administrator

  Sporcu beslenmesi, sadece müsabaka öncesi değil her antrenman öncesinde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanların protein takviyesi almaları gerekebilir. Sabah kahvaltılarında reçel, bal veya pekmez miktarını artırmak önemlidir.
+ Yorum Gönder


sporcu beslenmesi hakkında bilgi,  sporcu beslenmesi ile ilgili bilgiler,  sporda beslenme ile ilgili kısa bilgiler,  spor beslenme ile ilgili kısa bilgi