+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Yüksek Kalori içeren gıdalar besinler hangileri? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yüksek Kalori içeren gıdalar besinler hangileri?
  Yüksek Kalori içeren gıdalar besinler hangileri?


  Kilo vermenin iki ana yolu vardır. Bunlardan birincisi günlük kalori alımını kesmek, ikincisi ise egzersiz ile fazla kalorileri yağa dönüşmeden yakma yoluna gitmektir. Tabi düşük kalorili yiyecekler ile besleneceksiniz bunun tersi olan yüksek kalorili yiyecekler hakkında da bilgi edinmek gerekiyor. Aslında yüksek kalorili yiyecekler ya da yüksek kalori içeren gıdalar olarak bilinen bu yiyecekleri az çok hepimiz tahmin edebiliriz. Özellikle işlenmiş gıdalar, yağlı yiyecekler, şekerlemeler bu yiyecek grubuna giriyorlar. Diğer yandan kilo almak için tüketilecek gıdalar sadece yüksek kalorili değil, aynı zamanda sağlıklı yoldan zayıflatan yiyecekler olmalıdırlar. Bu bakımdan yüksek kalorili yiyecekleri sağlıklı ve sağlıksız kilo alımına neden olan besinler olarak iki alt gruba ayırmakta sakınca olmadığını düşünmekteyiz.

  Sağlıksız olan ve yüksek kalori içeren yiyecekler vücutta, iç organlarda, bel çevresinde kalçada ve basende yağlanmaya neden olmakta ve damar tıkanıklıkları, şeker hastalığı, obezite, kalp krizi, metabolik sendrom gibi değişik hastalıkların görülme riskini arttırmaktadır. Sağlıksız biçimde kilo aldıran yüksek kalorili yiyecekler enteresandır ki genellikle doğal olmayan, rafine edilmiş, işlenmiş veya hidrojenize edilmiş yiyeceklerdir. Markette gördüğümüz bir çok abur cubur, beyaz şeker, beyaz un, mutfaklarda kullandığımız bitkisel yağların çoğunluğu, margarinler, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri, fast food yiyecekler, fabrikadan çıkan meyve nektarları, ve daha bir çok sağlıksız yiyecek bu besin grubu kapsamında sayılabilir.

  Doğal ve Yüksek Kalorili Gıdalar
  Meyve ve Meyve Suları: Meyve ve meyve suları size sağlıklı kilo almanızda yardımcı olabilir. Sebzelerle kıyaslandığında meyveler daha fazla karbonhidrat içermektedir. Taze sıkılmış bir bardak portakal suyunda ortalama 160 kalori vardır. Bunun yerine bir portakal yerseniz sadece 60 kalori alırsınız. Bu nedenle meyveyi yemek yerine taze sıkılmış suyunu içmeniz daha fazla kalori almanızı sağlayacaktır.

  Yüksek Karbonhidratlı Gıdalar: Yüksek kalorili gıdalar listesinde yer alan makarna, tam tahıllı yiyecekler, patates, pilav gibi besinler kompleks karbonhidrat ve nişasta içerdiğinden kilo aldırıcıdır. Örneğin bir porsiyon makarna yaklaşık olarak 500-600 kaloridir.

  Tereyağı: Doymuş yağ oranı yüksek tereyağı, peynir gibi gıdalar yüksek kalori diyetinize ekleyebileceğiniz doğal gıdalardır. Örneğin bir yemek kaşığı tereyağ 70 kalori içermektedir.

  Süt Ürünleri: Süt, peynir gibi yüksek kalorili gıdalar aynı zamanda protein ve vitamin yönünden de zengindir. Aşırı zayıf kişiler için kahvaltıda yumurta gibi protein açısından zengin ürünleri, peynir ve tereyağ gibi yüksek kalorili gıdalar ile birleştirilmesi önerilir. Yoğurtta kilo alma diyetleri sırasında kullanılmaktadır. Bir kâse yoğurtta ortalama 250 kalori vardır.

  Kuruyemişler: Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler vücudunuzun yağ ihtiyacını doğal besinler ile giderilmesini sağlarken içerdikleri yüksek kalori ile kilo almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kurutulmuş meyveleri de kullanabilirsiniz.
 2. Zarafet
  Üye

  Yiyeceklerin yakılmasıyla ortaya çıkan enerjiye kaloridir. Vücudumuz fazla kaloriyi depolayınca şişmalığa neden olur. Formda kalmak için sadece ihtiyacımız kadar kalori almalıyız.
+ Yorum Gönder


kalorisi yüksek abur cuburlar,  kalorisi yüksek olan besinler,  kalorisi fazla olan yiyecekler