+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Düzenli beslenme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Düzenli beslenme
  Düzenli beslenme


  BESLENME HAKKINDA BİLGİ

  Besinler 4 temel besin grubundan seçilmelidir.

  Süt grubu (Süt, peynir, yoğurt)
  Et grubu (et, tavuk, balık, kuru baklagiller)
  Sebze-meyve grubu
  Tahıl grubu (Ekmek, makarna, pirinç)
  Düzenli beslenme için bu besin gruplarından orantılı olarak alınmalı, bir gruptan az, diğerinden fazla besin alıp metabolizmanın çalışma düzeni bozulmamalıdır. Tek gruba yönelik beslenme; kabızlık, ishal, midede şişkinlik, kan şekeri ve tansiyon düşmesi, başdönmesi, göz kararması gibi rahatsızlıklara sebep olacak ve devamında da doktor müdahalesini gerektirecek çok daha ciddi sorunlara yol açacaktır.

  Düzenli beslenme1.jpg
  Kişilerin kalori gereksinimlerine göre hazırlanması gereken beslenme programları;
  %60 karbonhidrat,
  %20 protein
  %20 yağ
  içermelidir ve günde en az 2 lt su tüketilmelidir.

  Günlük alınması gereken besinler 5 öğünde alınmalıdır. Öğün atlamak ve/veya bir öğünde gerekenden daha fazla kalori almak yağ depolanması riskini arttıracaktır.
 2. Zarafet
  Üye

  Canımız ne zaman ne isterse yemek eğilimindeyiz. Buda yaşam kalitemizi düşürür. Obeziteden, kalp damar hastalıklarına kadar gider. Yemeğimizi öğün atlamadan ve sürekli aynı saatlerde yemeğe özen gösterelim.
 3. coolguy
  Yeni Üye
  Öğünlerin saatine dikkat etmek çok önemli, sabah kahvaltısını kuvvetli yapıp akşam yemeğini hafif yediğiniz takdirde de daha sağlıklı beslenmiş olursunuz çünkü vücut uyku modundayken gün içerisindeki kadar kalori yakamayacaktır, o yüzden akşam belli bir saatten sonra yemek yememeye özen gösterin, özellikle abur cuburdan uzak durun.Bunun dışında mümkünse ve sağlığınız el veriyorsa düzenli aralıklarla düşük tempo da olsa koşuya çıkın.Hem kilo vermenize yardımcı olur hem de bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir belli bir süre sonra.
+ Yorum Gönder


dengeli ve düzenli beslenme,  düzenli beslenme,  dengeli ve düzenli beslenme nedir,  dengesiz beslenme,  dengeli beslenme nedir,  dengeli ve düzenli beslenme ile ilgili resim