+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Pestil Nedir – Pestilin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Pestil Nedir – Pestilin Faydaları
  Pestil çocuk gelişimine anne sütü gibi faydalı

  Pestil Nedir – Pestilin Faydaları 1.jpg.

  Pekmez veya koyulaştırılmış meyve,
  şıraları, pestilin hazırlanmasında hammadde olarak kullanılır ayrıca pestil yapımında kullanılan fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar protein, vitamin ve mineral madde yönünden zenginleşmesini sağlar. İçerdiği nişasta ise geç kana karıştığı için kan şekerini uzun süre stabil kalmasını sağlar. Ayrıca glikozun fiziksel ve zihinsel performans ile yakından ilgisi vardır. Beynin enerji kaynağı olan glikoz insilün salgısını arttırdığından triptofanın kan-beyin bariyerini aşmasına ve beynin çalışmasında işlevi olan seratoninin sentezinde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Yani mutlu eder.

  Ara öğünler için en iyi alternatif

  Pestil ülkemizin çeşitli yörelerinde üzüm, erik, kayısı, elma gibi meyvelerden üretilir. Pestil iyi bir enerji kaynağıdır. Enerji değeri yüksek olan pestil özellikle çocuklar, sporcular, ağır işlerde çalışanlar ve yaşlıların diyetlerinde yer alabilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde doğala dönüş bilinci yaygınlaştığından doğal ürünlerin beslenmedeki yeri daha da önem kazanmaktadır. Pestil özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde enerji değeri yüksek, fakat besleyici özelliği olmayan veya dengesiz beslenmeye yol açan ara öğünlerde yenebilen veya içilebilen (bisküviler, şekerlemeler, şekerli içecekler vb.) yiyecek ve içecekler yerine özellikle enerji gereksinimi artmış bireylere önerilebilecek, dengeli beslenmeyi bozmayacak bir geleneksel besindir.

  BİSKÜVİ VE KURABİYENİN YERİNİ ALMALI

  Kalp, tansiyon, kanser ve diyabete doğal önlem

  Yemeğe hazır yiyecekler (krakerler, bisküviler, şekerlemeler vb.) ara öğünlerde sıklıkla tüketildiğinde aşırı ve dengesiz beslenmeye neden olabilecekleri, çocuklarda tokluk hissi ile iştahsızlık,
  oluşturarak diğer besin değeri yüksek besinlerin tüketiminin azalmasına yol açabilecekleri, yetişkinlerde ise aşırı ve dengesiz beslenmenin şişmanlık, diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve kanser gibi bazı hastalıklara riski arttırabilecekleri bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı ara öğünlerde bu tür ürünlerin yerine pestil gibi enerji değeri yüksek, aynı zamanda besleyici değeri daha fazla olan ve daha doğal olan besinlerin üretilmesi ve tüketilmesinin arttırılması çalışmalarına yönlenilebilir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Pestilin faydası saymakla bitmez üzüm, kayısı ve daha bir sürü sağlıklı besinlerden üretilmekte. Başta beyin olmak üzere bir sürü organa yararı dokunur.
+ Yorum Gönder


pestil nedir,  pestilin faydaları,  pestil faydaları,  pestilin faydalari,  erik pestili faydaları,  üzüm pestili faydaları