+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Kusmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kusmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir
  Kusmanın psikolojik nedenleri nelerdir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Kusmanın Psikolojik Nedenleri

  Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olayına kusma denir. Nedenleri sayılamayacak kadar çok*tur. Deniz tutmuş bir kimsede kusma, den*ge organında bir rahatsızlanma sonucu olabilir.
  Karna, gelen ağır bir darbe gibi şiddetli bir ağrı da kusmaya neden olabilir. Duyularla ilgili fizyolojik faktörler de kus*mayı oluşturabilirler. Örneğin hoş olma*yan bir koku, rahatsız eden bir görüntü, bulantı ve kusma yapabilir.

  Bazı beyin tü*mörlerinde ise bulantısız kusma vardır. Kusmaya yakın bazı sinirler uyarılır ve midenin alt kısmında onikiparmak barsağına açıldığı yerde bulunan mide-bağırsak kapağı yani pilor,besinlerin barsağa geçişi işlemini otomatik olarak durdurur.
  Bunu takiben mide duvarından kalkan dalgalar mideyi normal geçişin aksi yönünde, yani yukarıya doğru kasılarak hareket ettirirler. Şahıs derin bir soluk aldıktan sonra mide ve diyafragmasını güçlü bir biçimde ka*sarak midesindekileri yemek borusu yoluy*la ağızdan dışarı atar. Kusma hızla gelişen bir olaydır ve bu arada bazı besinler bur*na kaçabilir. Kusma bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın belirtisidir. Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir.

+ Yorum Gönder