+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Obezite Ağrıya Neden Olur Mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Obezite Ağrıya Neden Olur Mu
  Obezite ağrıya neden olur mu kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  OBEZİTE

  Konu hakkında Amerika’da bir araştırma yapılmış. Yani obezite sorunu yaşayan insan sayısının oldukça fazla olduğu bir yerde. Araştırmaya katılan her kişiden boy ve kilolarını belirtmeleri istenmiş. Bu bilgiler ışığında kişilerin %36’sının normal vücut yağına sahip olduğu belirlenmiş. Bu belirleme yapılırken de bildiğimiz vücut kitle indeksi formülü kullanılmış. Peki ya geri kalan kısma ne olmuş? Araştırmaya katılanların %38’i fazla kilolu, %25’iyse obez kategorisine girmiş.

  Ardından tüm bu insanlara bir önceki gün ağrı ya da acı çekip çekmedikleri sorulmuş. Bir de son bir yıldır boyun, bacak, sırt ya da diz sorunları yüzünden ağrıları olup olmadığı ve herhangi bir kronik ağrı çekip çekmediklerini sorulmuş.

  Sadece ağrıyla da bitmiyor. Araştırma sırasında tüm deneklerin bazı başka sağlık sorunlarına sahip olup olmadıkları da incelenmiş. Örneğin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, astım, diyabet, kalp krizi, depresyon gibi. Peki sonuç? Kilo seviyesi arttıkça tüm bu hastalıkların görülme oranı da artmış. Örneğin normal kilodakilere oranla fazla kilolularda %20 daha fazla ağrıya rastlanmış. Obezlerdeyse bu oran çok daha fazla. Vücut kitle indeksi 30 - 34 arası olan obezlerde ağrı %68 daha fazlayken, vücut kitle indeksi 35 - 39 arası olan obezlerde %136. Hatta vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlarda yani aşırı obezite çekenlerde oran %254.

  Araştırma sonuçları böyleyken kronik sağlık sorunları ve obezite arasındaki bağ yine de tam olarak çözülemiyor. Çünkü obeziteyle mücadele eden bazı kişilerde romatizma hareket kabiliyetini engelleyerek daha da kilo almaya neden oluyor. Bazılarındaysa fazla kilolar eklemlere yük oluyor, eklemlerde ağrı başlıyor. Kısacası durum kişiden kişiye de değişebiliyor.

+ Yorum Gönder