+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Obezite Cerrahisi Sonrası Ilk Yılda Neler Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Obezite Cerrahisi Sonrası Ilk Yılda Neler Olur
  Obezite cerrahisi sonrası ilk yılda neler olur kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  Obezite Cerrahisi


  Obezitenin günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri olduğunu bilmeyen yok. Dolayısıyla obeziteyle mücadele en popüler konular arasında. Obeziteden kurtulmanın yoluysa birden çok. Diyetler, bazı egzersiz hareketleri ve hatta ameliyatlar obeziteyle verilen savaşta kullandığımız en ağır silahlar.
  Ancak her savaşta olduğu gibi obeziteyle olan büyük savaşımızda da zor günler bizi bekliyor. Özellikle ameliyat sonrası dönem yorucu olabiliyor. Şimdi gelin obezite cerrahisinden faydalanan bir hasta ay ay hangi aşamalardan geçiyor.

  Obezite cerrahisi genellikle kapalı ameliyat kapsamına girer. Yani doktorunuz karında kesi açmadan, ucunda kamera olan bir tüp ile mideyi görüntüler ve çeşitli aletler kullanarak gerekli müdahaleyi yapar. Bu nedenle büyük yaralarınız olmaz. Ancak yine de hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Fakat yine de yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmanız en doğrusu. Bunun için doktorunuza başvurun. Doktorunuz günde ne kadar yürüyüş yapmanız gerektiğine genel sağlık durumunuza ve uygulanan cerrahi yönteme bakarak karar verecektir.

  Operasyon sonrası ilk hafta katı gıdalar tüketmeniz sakıncalı. Bu nedenle ilk hafta boyunca bol proteinli, yumuşak gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin omlet size en uygun yemeklerden. Bu şekilde hem midenizi yormamış, hem de operasyon sonrası gelişen en büyük sıkıntılardan kabızlığa karşı da önlem almış olursunuz. Aynı zamanda daha hızlı iyileşirsiniz.

  Bu sürede genellikle hastalar hastanede gözetim altında tutulur. Herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediğine bakılır.

+ Yorum Gönder